آلفا طب

همه چیز درباره خدمات

نوار قلب در منزل

خدمات نوار قلب

به تغییرات پتانسیل الکتریکی که ناشی از تحریک عضله قلب است، نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام یا به صورت مخفف ECG یا EKG گفته می شود. زمانی که برای افراد توسط متخصصان قلب و عروق، تجویز می شود، استفاده از این خدمات ضرورت پیدا می کند تا تشخیص بیماری بهتر انجام شود.

نوار قلب حرفه ای

اطلاعاتی که روی نوار قلب ثبت می شود، امواج الکتریکی محرک قلب را نشان می دهد. این امواج نمایشگر عملکرد قلب است که از طریق آن پزشک متخصص قلب و عروق می تواند وضعیت ضربان و سایر مشکلات قلبی را بررسی کند.   

این تست باید توسط پزشک متخصص تجویز شود و توسط نیروهای متخصص و حرفه ای تحت نظارت پزشک قلب و عروق صورت گیرد. اما اگر شما جزو افرادی هستید که به علت مشغله های کاری یا زندگی امکان مراجعه به بیمارستان را ندارید یا اینکه به دلایل بیماری یا ناتوانی جسمی (افراد سالمند) نمی توانید به مراکز درمانی مراجعه کنید، می توانید از این خدمات مرکز پزشکی آلفا طب استفاده کنید.

آلفا طب، برای تست نوار قلب، نیروهای متخصص و با تجربه به منزل یا هر جایی که شما بخواهید ارسال می کند. سپس با دستگاه های پیشرفته این کار را با بالاترین کیفیت برای شما یا عزیزانتان انجام می دهد.

خدمات نوار قلب آلفاطب

شما می توانید با استفاده از این خدمات، الکترو کاردیو گرام تجویز شده از سوی پزشک قلب و عروق را انجام دهید تا در صورت بروز بیماری در مراحل اولیه، مانع از پیشرفت آن شوید. 

برای استفاده از این خدمات خود و عزیزانتان، کافی است که با آلفا طب تماس بگیرید و سفارش خود را ثبت کنید.

آلفاطب تا بهبودی کامل مراقب شماست…

تست نوار قلب در علم پزشکی یک عمل پرکاربرد جهت سنجش عملکرد قلب به حساب می آید و برای افرادی که دچار مشکلات قلبی ، تپش قلب ، سکته قلبی و درد در ناحیه قفسه سینه هستند توصیه می گردد تست نوار قلب انجام دهند تا پزشک با توجه به نتایج تست نسبت به معالجه و درمان آنها اقدام کند .

امروزه خدمات درمانی و پزشکی در منزل نیز قابل ارائه هستند و نوار قلب در منزل نیز با دقت بالا و در اسرع وقت انجام می شود . مجموعه خدمات پزشکی آلفاطب آماده ارائه هرگونه خدمات پزشکی و پرستاری در منزل به شما عزیزان می باشند.

نوار قلب چیست ؟

تست نوار قلب (EKG) یک نوع آزمایش تشخیصی است که برای اندازه گیری میزان فعالیت الکتریکی قلب مورد استفاده قرار می گیرد . عملکرد قلب بصورتی است که یکسری سیگنالهای الکتریکی در مناطق خاصی از قلب تولید می گردد و این سیگنال ها در مسیری مشخص در کل قلب منتقل میشود که نتیجه آن تولید ضربان یا تپش قلب است .

این عمل تپش یا ضربان موجب انقباض ماهیچه های قلب شده و خون به سراسر بدن منتقل می شود . مشکلات قلبی موجب تغییر هدایت این سیگنالها و صدای قلب می گردد .

متخصص EKG از نوار قلب برای اندازه گیری ضربان قلب نرمال ، سنجش سیگنالهای الکتریکی ، بررسی عملکرد و صدای قلب و … برای تشخیص مشکلات و بیماریهای قلبی استفاده می کند .

تست نوار قلب در منزل

برای برخی افراد که دارای مشکلاتی در عملکرد قلب شامل ضربان نامنظم ، تپش قلب زیاد یا کم ، سابقه ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی و … هستند توسط متخصص تست نوار قلب تجویز می شود .

در گذشته امکان تست نوار قلب تنها در مراکز درمانی ، بیمارستانها و مطب ها وجود داشت ولی امروزه بسیاری از این خدمات از قبیل نوار قلب ، سونوگرافی ، رادیولوژی ، فیزیوتراپی و … را می توان در منزل نیز انجام داد. تست نوار قلب در منزل مزایای بسیاری دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت .

لزوم گرفتن نوار قلب یا اکو در منزل

برخی بیماران به دلیل شرایط حاد یا ناتوانی در حرکت لازم است تا بدون استرس و در محیطی راحت و امن نسبت به انجام تست نوار قلب در خانه اقدام نمایند . یک دسته از این افراد بیمارانی هستند که دچار سکته قلبی شده اند و در دوره نقاهت به سر می برند و برای سنجش عملکرد قلبی آنها نیاز به انجام تست نوار قلب یا اکوی قلب در منزل می باشد .

از سوی دیگر سالمندان کم توان و ناتوان که حرکت کردن برایشان سخت و دشوار است لازم است در منزل تست نوار قلب و اکوی قلب در صورت نیاز بدهند . بیمارانی که از معلولیت های گوناگون جسمی و روانی رنج می برند بهتر است در محیط راحت و بی تنش منزل تست نوار قلب را انجام دهند .

کودکان نیز به دلیل ترس از حضور در مراکز درمانی و ایجاد استرس شدید در آنها بهتر است در صورت نیاز به انجام این تست در منزل برای آنها نوار قلب گرفته شود .

گرفتن نوار قلب در چه مواردی توصیه می شود ؟

 • در سکته های مغزی
 • در برخی مسمومیتهای دارویی
 • برای تشخیص تنگی یا مسدود شدن سرخرگهای کرونر
 • در صورتی که بیمار دارای تپش قلب شدید است
 • برای افرادی که دچار افزایش فشار خون شدید هستند
 • وقتی بیمار هنگام دم و بازدم درد در قلب خود احساس کند و نتواند براحتی نفس بکشد
 • در هنگام احساس درد در قلب و یا قفسه سینه
 • در بیماری های ریوی جهت تشخیص نحوه عملکرد ریه ها در نفس کشیدن
 • و …

مواردی که قبل از انجام نوار قلب در منزل باید رعایت شود ؟

 • باید اتاقی که برای انجام تست نوار قلب در منزل در نظر گرفته شده دارای نور مناسبی باشد .
 • در اتاق تخت برای دراز کشیدن بیمار و انجام تست نوار قلب وجود داشته باشد .
 • قبل از انجام تست نوار قلب در خانه ، از انجام فعالیتهای فیزیکی سنگین ، پیاده روی و … خودداری کنید تا ضربان قلب شما به حالت نرمال در بیاید.
 • بیمار باید به دور از هرگونه استرس باشد و اطرافیان محیطی آرامش بخش را برای او ایجاد کنند .
 • قبل از انجام تست نوار قلب در منزل از مصرف غذای سنگین خودداری کنید .
 • اگر بیمار مرد است باید قبل از انجام تست نوار قلب موهای سینه خود را تراشیده باشد .
 • در هنگام تست بیمار باید زیورآلات و ساعت خود را درآورد و اجسام فلزی در نزدیکی بیمار وجود نداشته باشد تا در کار دستگاه اختلال ایجاد نکند .
 • با حضور پزشک ، بیمار به آرامی روی تخت دراز بکشد و همکاریهای لازم را درجهت اتصال الکترودهای فلزی با پزشک داشته باشد .

نحوه انجام تست نوار قلب در منزل

نحوه انجام تست نوار قلب در خانه به این صورت است که دستگاه الکتروکاردیوگراف توسط متخصص این کار به منزل فرد بیمار برده می شود و بعد از آماده شدن بیمار و نصب الکترودهای فلزی به قفسه سینه و دیگر اندامها این تست انجام می شود .

امواج الکتریکی قلب روی صفحه شطرنجی دستگاه نشان داده می شود و در کاغذی مخصوص پرینت می شود . این الکترودها که به قفسه سینه ، مچ پا و بازوی بیمار متصل می گردد هیچ عوارض جانبی برای او ندارد و تعداد آنها بین 12 تا 15 عدد می باشد که این الکترودها با سیم به دستگاه الکتروکاردیوگراف متصل هستند .

مواردی که پزشک با استفاده از نوار قلب آنها را بررسی می کند

 • گرفتگی رگهای قلب
 • حملات قلبی
 • علل درد در قفسه سینه
 • ضخیم شدن دیواره قلب
 • نارسایی های قلبی
 • ضربان نامنظم قلب
 • آریتمی یا اختلال در ریتم قلب

مزایای استفاده از خدمات نوار قلب در منزل

 • کاهش زحمت و هزینه های رفت و آمد به مراکز درمانی یا بیمارستان
 • صرفه جویی در زمان انجام تست و معاینه
 • عدم تحمل استرس توسط بیمار در محیط راحت خانه و در نتیجه انجام تست دقیق تر
 • عدم نیاز به گرفتن نوبت حضوری ، تلفنی یا آنلاین از بیمارستان یا مراکز درمانی
 • امکان حضور اعضای خانواده در کنار بیمار
 • عدم نیاز به تحمل آلودگی هوا و شلوغی و ترافیک خیابانها برای رسیدن به مراکز درمانی
 • و …

تفسیر نوار قلب

تفسیر نوار قلب در چندین مرحله انجام می گردد که در هر مرحله بعضی از عوارض قلبی را میتوان تشخیص داد . این مراحل به شرح زیر هستند :

مرحله اول : ضربان و ریتم قلب : در یک فرد سالم تعداد ضربان قلب چیزی در حدود 60 تا 100 تپش در هر دقیقه می باشد . اگر تعداد بیش از 100 یا کمتر از 60 باشد فرد به تند تپشی یا کندتپشی دچار است.

مرحله دوم : محور قلبی : این محور جهت یابی کلی انتشار امواج الکتریکی را در درون قلب مشخص می نماید . در فرد سالم جهت محور بایستی از محل ساعت 11 تا 5 قرار بگیرد .

مرحله سوم : امواج P : مرحله بعد توجه به امواج P می باشد که آیا این امواج وجود دارند؟ آیا این امواج عادی بنظر می رسند؟ و …

مرحله چهارم : فاصله PR : فاصله PR باید چیزی بین 120 تا 200 میلی ثانیه (3تا5 مربع کوچک در برگه نوار قلب) باشد .

مرحله پنجم : کمپلکس QRS : برای تفسیر نوار قلب از روی کمپلکس QRS باید طول ، ارتفاع و مورفولوژی یا ظاهر موج مورد بررسی قرار گیرد.

البته شما به شخصه نیازی به تفسیر برگه نوار قلب ندارید و تنها با ارائه آن به یک پزشک متخصص قلب و عروق می توان به نتایج تست نوار قلب استناد نمود . این اطلاعات صرفا برای آگاهی اجمالی شما داده شده است.

هزینه نوار قلب در منزل

تعرفه تست نوار قلب در خانه برای همه بیماران یکسان است اما چیزی که موجب تغییر جزئی در هزینه ها می شود به دلیل فاصله منزل فرد بیمار تا مرکز اعزام پزشک می باشد که در واقع هزینه ایاب و ذهاب پزشک و تجهیزات می باشد .

همچنین برخی بیماران نیاز به تعداد جلسات بیشتری برای انجام تست دارند که این نیز در هزینه ها تاثیرگذار است . اگر قصد انجام نوار قلب در منزل دارید می توانید با مجموعه آلفاطب تماس بگیرید و از هزینه های دقیق مطلع شوید .

نتیجه گیری

مرکز خدمات پزشکی آلفاطب با هدف ارائه خدمات درمانی گوناگون در منزل به شما همشهریان تهرانی راه اندازی شده است و کلیه مناطق تهران از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب و مرکز را تحت پوشش قرار می دهد .

کلیه خدمات پزشکی و پرستاری در منزل دارای کیفیت و دقت بسیار بالایی است و تنها کافیست یک بار از خدمات آلفاطب در منزل استفاده کنید تا لذت و راحتی انجام این امور در منزل را درک کنید .

×