آلفا طب

مشکلات گوارشی

آشنایی با مشکلات گوارشی، علائم و درمان آنها

سیستم گوارش بخش مهمی از بدن را شامل می شود که از دهان تا راست روده را در خود جای داده است. مشکلات گوارشی روز به روز در حال افزایش هستند و این به دلیل سبک زندگی نامناسب مردم و همچنین عدم تحرک است. اینکه علت مشکل گوارشی چیست؟ باید حتما توسط پزشک بررسی شود و نمی توان بدون توجه به علائم و دلیل بروز مشکلات گوارشی، به فکر درمان دستگاه گوارش بود.

انواع مشکلات گوارشی در بزرگسالان و کودکان باید توسط خود آن ها و اطرافیان جدی گرفته شوند؛ چرا که متاسفانه دلیل بسیاری از مشکلات دستگاه گوارش و شدت گرفتن این مشکلات، بی توجهی به آن ها است.

در صورتی که از علائم مشکل گوارشی رنج می برید، می توانید از ویزیت متخصص گوارش در منزل استفاده کنید. مرکز خدمات پزشکی آلفاطب، امکان اعزام پزشک متخصص به منزل شما را فراهم کرده است. در صورت نیاز می توانید از مشاوره رایگان شبانه روزی، اعزام پرستار در منزل یا بیمارستان و خدمات انجام آزمایش شرکت آلفاطب نیز استفاده کنید.

مشکل گوارشی چیست؟

سیستم گوارش یکی از مهم ترین بخش های بدن است که از معده، روده بزرگ، روده کوچک، کیسه صفرا و ارگان های مختلف دیگر تشکیل شده است. دستگاه گوارش وظیفه هضم غذا و تامین مواد مغذی مورد نیاز برای بدن را برعهده دارد. از این رو حتی اگر تغذیه مناسبی داشته باشید، ولی دستگاه گوارش به درستی کار خود را انجام ندهد؛ احتمال بروز مشکلات گوارشی زیاد است.

آشنایی با اینکه گوارش و دستگاه گوارش چیست و چگونه عمل می کند؟ به شما برای درک بهتر علائم گوارشی کمک بسیار زیادی می کند که در یک مقاله به صورت کامل به آن پرداخته ایم.

مشکل گوارشی به مشکلی گفته می شود که در آن یک یا چند ارگان در سیستم گوارش درگیر می شوند و کار خود را به درستی انجام نمی دهند. در چنین شرایطی ممکن است هضم غذا به درستی انجام نشود و نتوانیم شاهد عملکرد مناسب سیستم گوارشی باشیم.

بیماری های دستگاه گوارش دارای انواع بسیار زیادی هستند که برخی از آن ها بسیار شایع اند. این بیماری ها هر کدام مربوط به اختلالات و مشکلات دستگاه گوارش هستند که هر یک از آن ها می توانند اندام ها یا گروهی از آن ها را درگیر نمایند.

انواع مشکلات گوارشی

انواع مشکل گوارشی چیست؟نجوه درمان و ویزیت متخصص گوارش در منزل

مشکلات گوارشی در اثر بروز اختلال در عملکرد سیستم گوارش رخ می دهند و می توانند علائم خاصی را به همراه داشته باشند. تشخیص اینکه مشکل گوارشی چیست؟ برعهده پزشک بوده و بیماران نباید صرفا با توجه به علائم خود، بیماری را تشخیص دهند و حتی خوددرمانی را آغاز کنند. اما شناخت و آگاهی از انواع مشکلات گوارشی به مردم کمک می کند تا به این مشکلات بی توجه نباشند. در ادامه مقاله شما را با انواع مشکلات گوارشی آشنا می کنیم و علائم آن ها را توضیح می دهیم.

 • یبوست

یبوست یکی از مشکلات سیستم گوارشی است که تقریبا افراد زیادی با آن مواجه هستند. ممکن است در اثر سبک زندگی نامناسب و تغذیه نادرست، شاهد بروز این بیماری باشیم. در هر صورت این روده ها هستند که نمی توانند با حرکت طبیعی خود، مدفوع را از سیستم گوارش خارج کنند. یبوست به عدم دفع مناسب مدفوع در طول هر هفته گفته می شود. با این حال افرادی که دفع بسیار دردناک و سختی دارند نیز در گروه افرادی قرار می گیرند که با مشکل یبوست مواجه شده اند. درمان یبوست جدی است و باید حتما با پزشک برای کنترل علائم یبوست مشورت کنید.

 • سرطان معده

سرطان معده یکی از مشکلات دستگاه گوارش است که به دلیل رشد بافت غیر طبیعی در معده رخ می دهد. در مراحل اولیه از سرطان معده ممکن است شاهد علائمی همچون حالت تهوع، درد خفیف معده، سیری زودرس و … باشید. همچنین در مراحل پیشرفته احتمال بروز کاهش وزن، وجود خون در مدفوع، مشاهده مدفوع سیاه رنگ و حتی استفراغ خونی وجود دارد. معمولا علائم ابتدایی سرطان معده جدی گرفته نمی شود و همین موضوع باعث پیشرفت این بیماری در افراد خواهد شد.

 • سرطان روده کوچک

سرطان روده کوچک با علائم متفاوتی همراه است. در صورتی که یک توده ناحیه روده کوچک را اشغال کند، احتمال بروز مشکلات مختلفی وجود دارد که شایع ترین آن کاهش وزن است. علاوه بر کاهش وزن، افراد با کاهش اشتها، خستگی، نفخ شکمی، درد شکم همراه با حالت تهوع، کم خونی ناشی از فقر آهن و … نیز مواجه می شوند. مشاهده خون در مدفوع و استفراغ خونی نیز دیگر علائم این مشکل گوارشی هستند.

 • سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ یکی از مشکلات گوارشی است که علائمی متفاوت از علائم سرطان روده کوچک دارد. البته این علائم در اکثر مواقع مشابه هستند و ممکن است با یکدیگر اشتباه گرفته شوند. در هر صورت تشخیص سرطان روده بزرگ باید با کمک روش های تشخیصی و نظر پزشک انجام شود. درد شکم، نفخ، استفراغ، اسهال، احساس خستگی، کاهش وزن و کاهش اشتها از جمله علائم سرطان روده بزرگ هستند. به دلیل انسدادی که در روده بزرگ رخ می دهد، افراد ممکن است علائم یبوست را نیز به همراه کاهش تعداد دفعات اجابت مزاج تجربه کنند. علاوه بر این ممکن است قطر مدفوع در هنگام دفع به طور غیر طبیعی کاهش پیدا کند.

 • سرطان کبد

سرطان کبد از جمله دیگر انواع سرطان های دستگاه گوارش است. مهم ترین علامت بروز این مشکل، احساس درد و توده در بخش بالایی شکم و در زیر دنده های راست یا نزدیک به کتف راست است. این نوع سرطان می تواند علائم مختلفی را به همراه داشته باشد که شامل ورم و نفخ شکم، احساس سیری زودرس، کاهش وزن، احساس ضعف و زرد شدن پوست و چشم ها هستند. ممکن است برخی از افراد با تب و مدفوع کمرنگ نیز مواجه شوند. در عوض در سرطان کبد، احتمال اینکه تغییر رنگ ادرار را شاهد باشیم، افزایش پیدا می کند.

 • رفلاکس و بیماری اسید معده

رفلاکس یا بیماری اسید معده یکی از بیماری های شایع دستگاه گوارشی است که می تواند علائم خاصی را به همراه داشته باشد. دلیل بروز این مشکل، بازگشت اسید معده به مری است و باعث درد یا سوزش در ناحیه بالای شکم خواهد شد. ترش کردن، احساس درد مشابه با قلب درد، حالت تهوع و درد در قفسه سینه از جمله علائم رفلاکس معده محسوب می شوند. اگر این بیماری درمان نشود، احتمال بروز التهاب شدید در مری وجود دارد و افراد با مشکل بلع، خرابی دندان ها و … نیز مواجه خواهند شد.

 • زخم معده

زخم معده، زخم بازی است که در سطح داخل معده دیده می شود. در ابتدا تصور می شود که زخم معده به دلیل مشکلات عصبی رخ می دهد؛ اما در حال حاضر مشخص شده است که باکتری های مختلفی در سیستم گوارش وجود دارند که باعث بروز این مشکل می شوند. زخم معده با درد و سوزش در ناحیه معده به ویژه در هنگام غذا خوردن همراه هستند و باعث کاهش لذت غذا خوردن در شما می شوند.

 • سنگ کیسه صفرا

کیسه صفرا، یک کیسه گلابی شکل است که در ناحیه تحتانی کبد قرار گرفته است و وظایف مهمی را برعهده دارد. این کیسه محل تجمع صفرای تولید شده در کبد است و اجازه می دهد که صفرا در دوازدهه تخلیه شود. گاهی در مجرایی که برای تخلیه صفرا به دوازدهه وجود دارد، موادی رسوب می کنند و سنگ تشکیل می گردد. این سنگ مانع از تخلیه صفرا خواهد شد. سنگ کیسه صفرا با درد بسیار شدیدی همراه است و افراد درد پشت بین استخوان های شانه، زیر دنده سمت راست و درد شانه راست را تجربه می کنند. عرق کردن و بی قراری، درد زیاد پس از مصرف غذای چرب و حالت تهوع و استفراغ، از جمله علائم ناشی از سنگ کیسه صفرا هستند.

 • هموروئید

هموروئید که با نام بواسیر نیز شناخته می شود، یکی از مشکلات گوارشی است که در اثر التهاب رگ ها در ناحیه مقعد رخ می دهد. این بیماری می تواند دردناک باشد و دردی که بیمار احساس می کند، درد در ناحیه مقعد است. خونریزی در زمان اجابت مزاج، بیرون زدگی در ناحیه مقعد، خارش این ناحیه و مشاهده ترشحات لزج پس از دفع از جمله علائم هموروئید محسوب می شوند.

 • شقایق

شقایق یا فیشر مقعدی، زخم های کوچک و طولی در ناحیه مقعد هستند که می توانند به همراه درد و خونریزی تجربه شوند. این زخم ها باعث ایجاد ضایعه گوشتی در اطراف مقعد نیز می شوند. در صورتی که شاهد ترک در اطراف مقعد هستید و در هنگام اجابت مزاج، درد زیادی را تجربه می کنید؛ به این بیماری شک کنید تا در صورت نیاز به فکر درمان به موقع آن باشید.

 • سلیاک

سلیاک یک بیماری در اثر حساسیت در دستگاه گوارش است. این بیماری به دلیل حساسیت افراد به گلوتن رخ می دهد و سیستم ایمنی بدن در واکنش به این ماده، جداره پرزهای روده را تخریب می کند. اسهال، یبوست، استفراغ، کاهش وزن و درد شکم و نفخ از جمله علائم سلیاک هستند که معمولا با خوردن غذاهای خاص تشدید می شوند. جالب است که بدانید علائم ذکر شده بیشتر مربوط به کودکان هستند و بزرگسالان ممکن است علائمی را همچون کم خونی، پوکی استخوان، افسردگی و خستگی را تجربه کنند.

 • کولیت اولسراتیو

کولیت اولسراتیو یکی از انواع بیماری های التهابی روده است که بیشتر روده بزرگ را درگیر می کند. این بیماری با علائمی همچون حرکات مکرر روده، اسهال و درد همراه با آن، وجود خون در مدفوع و گرفتگی شکم همراه است. معمولا اولین و مهم ترین علائم این مشکل، اسهال خونی است که نباید به آن بی توجه بود.

 • سندرم روده تحریک پذیر

سندرم روده تحریک پذیر، یک سندرم بدون درمان و قابل کنترل است. علائم سندرم روده تحریک پذیر در هر یک از افراد متفاوت است. بعضی از افراد یبوست تجربه می کنند و برخی دیگر دچار اسهال و دل پیچه خواهند شد. نفخ نیز از جمله علائم شایع در اثر این مشکل است. علت بروز بیماری سندرم روده تحریک پذیر به طور دقیق مشخص نیست. غذاهای فیبردار می توانند به درمان این مشکل کمک کنند. کاهش مصرف لبنیات، کافئین و شیرین کننده های مصنوعی نیز به کنترل این علائم کمک می کند و باعث کاهش تولید گاز خواهند شد. سندرم روده تحریک پذیر به استرس حساس است.

 • معده عصبی

معده عصبی یکی از مشکلات گوارشی است که در آن معده فرد به احساسات او واکنش نشان دهد. در چنین شرایطی فرد با احساس غم، ناراحتی، نگرانی، خشم و استرس، با مشکلات و بیماری های گوشی مانند ترش کردن، رفلاکس معده و … مواجه می شود. تشخیص معده عصبی با توجه به علائم آن امکان پذیر است. در واقع اگر احساس می کنید که پس از مشکلات روحی با معده درد و مشکلات گوارشی مواجه شده اید، به احتمال زیاد معده درد عصبی دارید.

 • دیورتیکولیت

اگر کیسه های کوچکی در قسمت های مختلف دستگاه گوارشی ایجاد شوند، بیماری دیورتیکولیت به وجود آمده است. این کیسه ها معمولا در روده های بزرگ رشد می کنند و در برخی از موارد هیچ علائمی ندارند. اما اگر عفونی شوند، ممکن است علائمی را به همراه داشته باشند و عفونت ایجاد کنند. تهوع و استفراغ، تب، یبوست و یا اسهال (به ندرت) و درد در ناحیه شکم به مدت چند روز، از جمله علائم ناشی از این مشکل گوارشی محسوب می شوند.

انواع مشکل گوارشی کودکان

انواع مشکل گوارشی در کودکان

بسیاری از بیماری های ذکر شده گوارشی مانند یبوست، رفلاکس معده، سلیاک و … می توانند کودکان را نیز درگیر کنند. در حال حاضر مشکلات گوارشی در کودکان، جزء شایع ترین بیماری ها محسوب می شوند که درمان به موقع آن ها در اولویت قرار دارد. اگر بی قراری نوزاد را تجربه می کنید و نمی‌دانید که دلیل بروز این مشکل چیست؟ حتما از ویزیت پزشک گوارش کودکان در منزل کمک بگیرید تا دلیل بروز مشکلات گوارشی را تشخیص دهد و در صورت نیاز از درمان دستگاه گوارش استفاده کند.

علائم مشکلات گوارشی

مشکلات گوارشی تنوع زیادی دارند و هر کدام علائم متفاوتی را به همراه خواهند داشت. بسیاری از نشانه ها و مشکلات گوارشی شبیه به یکدیگر هستند و همین موضوع باعث شده تا تشخیص این مشکلات سخت باشد. درد شکم، نفخ و اسهال یا یبوست از جمله نشانه های مشکل گوارشی هستند. بسته به اینکه مشکل گوارشی چیست، ممکن است علامت آن نیز متفاوت باشد. با این حال معمولا افراد علائم زیر را برای مشکلات گوارشی تجربه می کنند:

 • خونریزی (مدفوع خونی)
 • نفخ در ناحیه شکم و تجمع گاز
 • یبوست و دفع سخت
 • اسهال و دل پیچه
 • سوزش سر دل
 • بی‌اختیاری مدفوع
 • تهوع و استفراغ
 • درد در ناحیه شکم
 • مشکلات بلع
 • افزایشیا کاهش وزن

درمان دستگاه گوارش

درمان دستگاه گوارش و مشکلات گوارشی

برای درمان دستگاه گوارش در ابتدا باید پزشک تشخیص دلیل که مشکل گوارشی چیست و با توجه به آن درمان های دارویی و تغییر سبک زندگی را آغاز کند. بسیاری از مشکلات ایجاد شده در دستگاه گوارش به دلیل سبک زندگی نامناسب و عدم تحرک رخ می دهند و می توان برای کنترل آن ها از روش های زیر کمک گرفت. اما در هر صورت باید از ویزیت پزشک متخصص گوارش نیز کمک بگیرید تا بیماری شما به طور دقیق تشخیص داده شود.

مجموعه پزشکی درمانی آلفاطب، امکان اعزام پزشک متخصص گوارش به منزل شما را فراهم کرده است. اما به غیر از خدمات دریافت ویزیت متخصص گوارشی، می توانید از مشاوره رایگان مجموعه نیز کمک بگیرید. کارشناسان با تجربه ما برای دریافت شرح حال شما و ارائه مشاوره رایگان آماده پاسخگویی به تماس های شما هستند. در هر ساعت از شبانه روز که نیاز به دریافت مشاوره دارید، کارشناسان ما در کنار شما هستند.

مواردی که در درمان دستگاه گوارش و مشکلات گوارشی تأثیر گذارند:

 • دریافت فیبر

یکی از روش های درمان دستگاه گوارش دریافت فیبر است. بسیاری از مشکلات دستگاه گوارش به دلیل محدود بودن مصرف فیبر رخ می دهند و برای درمان آن ها می توان از غذاهایی که فیبر بالایی دارند، استفاده کرد. مصرف روزانه فیبر کافی از طریق غذاها و مواد غذایی مختلف مانند سبزیجات، اهمیت بسیار زیادی دارد و به تحرک روده به صورت طبیعی کمک می کند.

 • ورزش

تحرک باعث بهبود هضم غذا و رفع بسیاری از مشکلات گوارشی می شود. داشتن ورزش منظم، از اضافه وزن جلوگیری می کند و تحرک روده را تحریک خواهد کرد. بنابراین، افرادی که از مشکل گوارشی رنج می برند، باید ورزش منظم و تحرک را در اولویت خودشان قرار دهند.

 • عدم استفاده از الکل، گوشت قرمز، غذا های فرآوری شده و نان

غذاهای فرآوری شده، آماده، نان، الکل و گوشت قرمز همگی می توانند باعث ایجاد مشکلات گوارشی شوند. برای کاهش علائم مشکلات گوارشی، باید تا حد ممکن از مصرف این خوراکی ها خودداری کنید. در غیر این صورت ممکن است مشکلات سیستم گوارشی شما تشدید شوند.

 • مصرف غذا های کم کالری

غذاهای پر کالری باعث افزایش وزن می شوند و هضم دستگاه گوارش را سخت می کنند. از غذاهای کم کالری و کم چرب استفاده کنید که هم هضم ساده تری داشته باشند، هم بتوانند باعث بهبود عملکرد دستگاه گوارش شوند. غذاهای آب پز، پر فیبر و سرخ نشده، از جمله بهترین غذاهایی اند که به کاهش مشکل گوارشی کمک می کنند.

آلفاطب ارائه کننده خدمات پزشکی و اعزام متخصص گوارش در منزل برای تشخیص و درمان آن

هر یک از انواع مشکلات گوارشی می توانند علائم متفاوتی را به همراه داشته باشند. تشخیص به موقع این بیماری ها، به کنترل علائم و بهبود فرد کمک بسیار زیادی می کند. مرکز خدمات پزشکی آلفاطب، ارائه کننده انواع خدمات پزشکی است که توانسته با اعزام متخصص گوارش در منزل، امکان تشخیص بیماری های گوارشی را در منزل و بدون نیاز به مراجعه حضوری فراهم کند.

در صورت نیاز به انجام آزمایشات مختلف برای تشخیص بیماری های گوارشی در منزل نیز می توانید از خدمات مرکز آلفاطب کمک بگیرید. این مجموعه امکان اعزام متخصص و پرستار برای مراقبت از بیماران را فراهم کرده است. تمامی آزمایشات تشخیصی را در منزل انجام می دهد و جواب دقیق را در کوتاه ترین زمان ممکن آماده خواهد کرد. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر برای اعزام متخصص گوارش در منزل، می توانید با کارشناسان ما در آلفاطب در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×