آلفا طب

عوارض نوار مغز

نوار مغز به اختصار EEG نامیده می‌شود و یکی از روش‌های سنجش عملکرد مغز است که در آن امواج الکتریکی مغز ثبت و سپس روی آن‌ها تحلیل انجام می‌شود. برای گرفتن نوار مغز، لازم است که یک سری الکترودها در محل مناسب روی سر گذاشته شوند تا بتوان امواج را از طریق آن‌ها دریافت و ثبت کرد.

آیا نوار مغز عوارض جبران ناپذیری دارد؟ (بررسی عوارض نوار مغز)

الکترودهایی که روی سر قرار می‌گیرند، هیچ گونه عوارض جدی را به همراه ندارد. کل پروسه ثبت نوار مغز بدون درد و ایجاد عوارض در بیمار انجام خواهد شد. بنابراین، اگر می‌پرسید که نوار مغز برای سلامتی خطرناک است؟ باید به شما بگوییم خیر. به ویژه اگر نوار مغزی را نزد افراد متخصص و باتجربه انجام دهید و با پزشک متخصص مشورت کنید هیچ‌گونه خطری سلامتی شما را تهدید نمی‌کند. در کل عوارض احتمالی نوار مغز به شرح زیر است:

  • تحریک پوست: خارش یا قرمزی موقتی در محل الکترودها.
  • حساسیت به چسب‌ها: واکنش آلرژیک خفیف به چسب‌ها یا ژل.
  • ناراحتی فیزیکی: ناراحتی ناشی از نشستن یا دراز کشیدن طولانی.
  • احساس سرگیجه: احتمال احساس سرگیجه پس از پایان تست.
  • تشنج: احتمال نادر تحریک تشنج در بیماران صرعی.

شما می‌توانید برای مشاوره با متخصصان مرکز خدمات پزشکی آلفاطب یا هرگونه سوال در خصوص خدمات نوار مغز در منزل این مرکز، با متخصصان ما از طریق مشاوره تلفنی رایگان در تماس باشید. آلفاطب با توجه به تجهیزات بروز و سابقه بیش از 2 دهه در خدمات پزشکی و پرستاری شما را  در انجام نوار مغز همیاری خواهد کرد.

چگونه عوارض نوار مغز را کاهش دهیم؟

چگونه عوارض نوار مغز را کاهش دهیم؟

پزشک و تکنسین‌ها نکاتی را به شما می‌گویند که با رعایت کردن آنها می‌توان از عوارض نوار مغز جلوگیری کرد که در ادامه توضیح می‌دهیم.

صحبت با پزشک قبل از انجام نوار مغز

قبل از انجام نوار مغز لازم است که با پزشک صحبت کنید و در مورد نگرانی‌های خودتان بگویید. بسیاری از نگرانی‌ها و استرس‌های شما برای انجام نوار مغز با مشورت و صحبت با پزشک قابل رفع هستند. متخصصان مرکز خدمات پزشکی آلفاطب با دقت به نگرانی‌های شما توجه می‌کنند و به طور کامل به سؤالات شما پاسخ می‌دهند.

اعلام داروهای مصرفی به تکنسین

اگر داروهای خاصی مصرف می کنید، حتما باید آن ها را به پزشک و تکنسین نوار مغز اعلام کنید. بعضی از داروها با نوار مغز تداخل ایجاد می‌کنند. این تداخل در نتیجه نوار مغزی شما تأثیر می‌گذارد و عموماً باعث خطراتی برای سلامتی شما که ناشی از نوار مغزی باشد نمی‌شود.

عدم مصرف کافئین حداقل 8 ساعت قبل از انجام تست

برخی از محرک‌ها مانند کافئین می‌توانند عوارض نوار مغز را تشدید کنند. این محرک‌ها پاسخ مغز را به نور، صدا و غیره افزایش می‌دهند. به همین خاطر اگر از کافئین قبل از انجام نوار مغز استفاده کنید، ممکن است شاهد ایجاد نویز و خطا در حین ثبت نوار مغز باشید.

ناشتایی برای انجام نوار مغز ضروری نیست، اما باید از خوردن کافئین و قهوه حداقل تا 8 ساعت قبل از انجام این تست خودداری کنید.

اعلام سوابق بیماری (تشنج و صرع) به پزشک

در حالت معمول افراد عادی با عوارض ناشی از نوار مغز مواجه نمی‌شوند. ولی افرادی که سابقه تشنج، صرع و بیماری‌های این چنینی دارند ممکن است در هنگام مواجهه با محرک‌هایی مانند نور و صدا دچار تشنج شوند. در چنین شرایطی پرستار حتماً باید مراقب بیمار در حین انجام نوار مغز باشد و آمادگی لازم را داشته باشد.

بنابراین، بیمار وظیفه دارد که برای جلوگیری از هرگونه خطر ناشی از نوار مغز، بیماری‌های جسمی خود را به پرستار اعلام کند. حتی اگر سابقه تشنج بدون تشخیص صرع دارد، باز هم باید به تکنسین اعلام شود.

کمک گرفتن از یک همراه برای انجام تست

برخی از افراد به دلیل اینکه ترس و اضطراب زیادی دارند با عوارض بعد از نوار مغز مواجه می‌شوند. اگر یک فرد در حین انجام تست و بعد از آن شما را همراهی کند دیگر استرس و اضطراب به شما غلبه نمی‌کند و می‌توانید بدون تداخل استرس‌های به وجود آمده نوار مغزی انجام دهید.

بنابراین، توصیه می‌کنیم که به همراه یکی از نزدیکان و یا دوستان خودتان در مطب برای انجام نوار مغز حاضر شوید. در این صورت حتی اگر بعد از انجام نوار مغز قادر به رانندگی یا گرفتن تاکسی تا منزل نبودید، همراه به شما در این زمینه کمک کند.

با گرفتن نوار مغزی توسط مرکز خدمات پزشکی آلفاطب وجود یک همراه یک نیاز ضروری نیست بلکه متخصصین به محل شما می‌آیند و می‌توانید بدون نگرانی و عوارض احتمالی برای انجام نوار مغز در منزل اقدام نمایید.

مراجعه به کلینیک ها و یا مراکز معتبر | خدمات نوار مغز در منزل!

اگرچه انجام نوار مغز کار پیچیده‌ای نیست و بیشتر متخصصان می‌توانند این کار را به خوبی انجام دهند. اما به هر حال مراقبت از بیمار در حین انجام نوار مغز و بررسی شرایط جسمی و روحی او بسیار حائز اهمیت می‌باشد. عوارض و خطرات نوار مغز در مراکز معتبر و باسابقه، بسیار کم‌تر است. چراکه متخصصین تمامی جوانب را بررسی می‌کنند و متناسب با نیاز فرد اقدام به انجام نوار مغزی می‌کنند.

مرکز خدمات پزشکی آلفاطب یکی از معتبرترین مراکز درمانی است که با کمک متخصصین باتجربه خدمات نوار مغز در منزل را ارائه می‌هد. برای راهنمایی جهت نوار مغز در منزل با ما در تماس باشید.

شستشوی مو ها قبل از گرفتن نوار مغز

الکترودهایی که روی پوست و موهای شما قرار می‌گیرند، می‌توانند جریان الکتریکی را از مغز دریافت کنند. این الکترودها زمانی عملکرد خوبی از خود نشان می‌دهند و بدون نویز عمل می‌کنند که موهای شما تمیز و عاری از آلودگی باشند. از این رو برای اینکه نتیجه نوار مغز بدون خطا باشد، حتماً موهای خودتان را قبل از انجام آن با شامپوی مناسب بشویید و کاملاً خشک کنید.

عدم استفاده از محصولات آرایشی و مراقبت از مو

هرگز قبل از انجام نوار مغز از محصولات آرایشی مو استفاده نکنید. تنها محصولی که مجاز به استفاده از آن هستید، شامپو است که بتوانید با کمک آن موهای خودتان را به بهترین شکل شستشو دهید. هرگز از ماسک مو، ژل مو و سایر محصولات آرایشی در ناحیه سر و مو استفاده نکنید.

خدمات نوار مغز در منزل توسط مرکز خدمات پزشکی آلفاطب

مرکز خدمات پزشکی آلفاطب یک از معتبرترین مراکز درمانی است که خدمات نوار مغزی را با بررسی شرایط بیمار و رعایت نکات مهم برای نتیجه بدون خطا و جلوگیری از عوارض نوار مغزی انجام می‌دهد. جهت استفاده از این خدمات می‌توانید از طریق مشاوره تلفنی رایگان با ما تماس بگیرید تا مشاوران ما شما را راهنمایی کنند. سپس متخصص خود را انتخاب کنید و در سریعترین زمان اعزام پزشک متخصص، پرستار یا تکنیسین موردنیاز شما انجام خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×