آلفا طب

تست ورزش قلب چیست؟

تست ورزش قلب چیست و چگونه انجام می‌شود؟

در این مقاله می‌خوام تو رو با تست ورزش قلب آشنا کنم چون امروزه این تست در بین افرادی که بیماری قلبی دارند بسیار رایج شده پس بهتره در ادامه با من همراه باشی تا مطالب لازم رو کسب کنی.

این تست ورزش قلب برای ارزیابی پاسخ قلب به استرس یا ورزش انجام میشه که  تو این آزمایش تغییرات نوار قلب خودتونو در زمان ورزش روی تریدمیل می تونی ثبت کنی. در واقع تو وقتی از تست ورزش و قلب استفاده کنی می‌تونی یک آزمایش دقیقی رو به ثبت برسونی ،مثلاً فشار خون و ضربان قلببت در زمان قبل و در حین ورزش و بعد از ورزش ثبت میشه و بعد به کمک یک متخصص می‌تونی مشکلات قلبی خودتو کاهش بدی.

علت انجام تست ورزش قلب چیست؟

وقتی دونستی که تست ورزش قلب چیست؟ بهتره در این قسمت بدونی که اصلاً برای چی باید تست ورزش قلب رو انجام بدی پس اگر اشتیاق داری تا اطلاعات خودتو تو این زمینه بالا ببری در ادامه با من همراه باش.

۱_اگر پزشک مشکوک شد که بیمار دچار گرفتگی رگ قلب شده برای بررسی استرس یا تحمل ورزش میاد بهش توصیه می‌کنه که یه تست ورزش انجام بده.

۲_و یا اگر بیمار قبلاً سابقه عارضه قلبی و یا حمله قلبی، جراحی قلبی داشته پزشک برای اینکه ایمنی قلبش رو بررسی کنه براش یه تست ورزش قلب در نظر می‌گیره‌.

۳_علت دیگه‌ای که افراد تست ورزش قلب انجام میدن اینه که همیشه ریتم قلب و عملکرد الکتریکی قلبشون رو در هنگام ورزش بررسی کنن. یا اینکه اگر می‌خوان ضربان قلب و یا فشار خونتشون در طول ورزش بررسی کنن بهترین راه اینه که به سمت انجام تست ورزش قلب برن چون این تست ضررات و خطرات بسیار کمی براشون داره.

انواع تست ورزش قلب

بنابر نیاز افراد چند روش برای انجام تست ورزش قلب وجود داره که ما در اینجا می‌خوایم به چند مورد از اونا بپردازیم پس در ادامه با من همراه باش.

۱_تست استرس ورزشی

در این تست متخصص قلب و عروق مشخصاتی از جمله ضربان قلب و فشار خون و حتی تنفس و میزان خستگی تو را بررسی می‌کنه. به این صورته که پزشک دستگاه تست ورزش قلب رو به تو متصل می‌کنه بعد تو روی تردمیل می‌ایستی و وقتی تردمیل رو روشن کرد آرام آرام راه می‌روی تا اینکه سرعت تردمیل به تدریج زیاد می‌شه. وقتی سرعت تردمیل زیاد شد یک دستگاهی وجود داره که اون رو باید داخل دهانت بزاری تا پزشک بازدم تو را اندازه‌گیری کنه. بعد به آرامی تردمیل خاموش میشه و پزشک می‌تونه با بررسی تمام این موارد فشار خون و یا ضربان قلبتو اندازه‌گیری کنه. بهتره بدونی که در این روش تو باید به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ورزش کنی تا تست استرس ورزشی به صورت دقیق انجام بشه.

۲_تست استرس بدون ورزش

روش دومی که تو می‌تونی عملکرد قلبت رو بررسی کنی تست استرس بدون ورزشه که از داروهای متعددی استفاده می‌کنن. این تست وقتی روی افراد انجام می‌شه که بیمار مورد نظر مشکلاتی از جمله چاقی و یا از بیماری‌های شریان محیطی رنج می‌بره. که این دسته از افراد چون نمی‌تونن در مدت زمان طولانی روی تردمین راه برن تا ضربان قلبشون بررسی بشه پس دکتر شرایط این افراد را بررسی می‌کنه و از داروهایی استفاده می‌کنه تا عملکرد قلبشون رو بررسی کنه. این داروها قلب رو تحریک می‌کنه و باعث می‌شه تبش قلب افزایش بیابه و در مرحله آخر پزشک با بررسی تمام مراحل متوجه میشه که آیا بیمار از مشکلات قلبی رنج می‌بره یا نه.

یکی از روش‌هایی که می‌تونی تست استرس بدون ورزش رو انجام بدی به روش دارویی که در زیر چند تا از داروهایی که در تست استرس بدون ورزش استفاده میشه رو ذکر می‌کنم.

آدنوزین

این دارو به شکل پیوسته و پشت سر هم تزریق میشه و اگر دچار گرفتگی موقت یا احساس درد تو قفسه سینه کردی باید بدونی که عوارض این دارو هست. تاثیری که این دارو روی بدن داره مثل داروی دی پیریداموله.

رگادنوزون

یکی دیگه از داروهای قوی و موثر تو تست استرس بدون ورزش که عوارض کمتری نسبت به داروهای دیگه‌ای داره و از اونجایی که استفاده اون آسونه بیشتر افراد ترجیح میدن از این دارو استفاده کنن. این دارو برای تشخیص ایسکیمی خیلی توصیه شده.

دوبوتامین

این دارو وقتی استفاده میشه که داروهای دیگه برای افراد منع استفاده داشته باشه. وقتی که می‌خوای از قلبت تصویربرداری کنی بیشتر دکترها تشخیص میدن که از این دارو استفاده کنید چون عوارضش خیلی کمه و بعد از تست دیگه احساس خستگی و تشنگی نمی‌کنی.

۳_تست استرس هسته‌ای

شاید برات جالب باشه که بدونی این تست از نظر فرایند خیلی شبیه به تست استرس ورزشه. ولی با این تفاوت که پزشک در این مرحله دارویی به فرد تزریق می‌کنه تا تبش قلبش زودتر افزایش بیابه. این آزمایش برای خانم‌های باردار یا خانم‌هایی که ممکن باردار باشند اصلاً مناسب نیست. چون تو این روش پزشک از دستگاه‌هایی از جمله تصویربرداری استفاده می‌کنه که این دستگاه خودش اشعه داره که به جنین آسیب می زنه.

تست ورزش چگونه انجام می‌شود؟ (نحوه گرفتن تست ورزش)

اگر برات سوال پیش اومده که تست ورزش چگونه است؟ و نحوه گرفتن تست ورزش به چه روش‌هایی صورت می‌گیره بهتره بدونی که به صورت سرپایی یا یا اگر توی بیمارستان بستری هستی انجام میشه. در این قسمت مرحله به مرحله تو رو با تست ورزش آشنا می‌کنم چون قبل و در حین و بعد از تست ورزش کارایی را باید انجام بدی.

کارایی که باید قبل از تست ورزش انجام بشه:

۱_اولین کار اینه که هرگونه جواهرات یا اشیایی که داری بیرون بیاری یا بولیز یا پیراهن جلو باز بپوشی. و یا اگر قفسه سینت خیلی مو داره باید اونو کوتاه کنی.

۲_تو این قسمت تکنسین الکترودها را به سینه یا شکمت وصل می‌کنه و یک سری سیم‌هایی را به این الکترودها متصل می‌کنه. وقتی این سیم‌ها رو وصل کرد تکنسین اطلاعات‌های هویتی تو رو در کامپیوتر دستگاه وارد می‌کنه.

۳_در حالی که نشستی کاف دستگاه فشارسنج روی بازوی تو میزاره. بررسی اولیه و فشار خون در حالی که نشستی یا واستادی انجام میشه. تو مرحله بعدی تکنسین نحوه راه رفتن روی تردمیل یا استفاده از دوچرخه را به تو آموزش میده.

آمادگی برای تست ورزش قلب و نکات قبل از انجام آن

به تو توصیه می‌کنم قبل از اینکه تست ورزش رو انجام بدی اگر فشار خون بالا داری یا ضربان قلبت نامنظمه یا حتی از کم خونی شدید رنج می‌بری حتماً این موارد رو با پزشکت در میون بذار. نکاتی وجود داره که باید قبل از انجام تست ورزش انجام بدی که نه تنها تو بلکه بسیاری از افراد این نکته رو نمی دونن. پس من در اینجا چند مورد از اونا رو بیان می‌کنم.

۱_این مورد رو فراموش نکن که قبل از آزمایش باید ناشتا باشی یعنی نه غذا بخوری و نه چیزی بنوشی و یا باید از مصرف مواردی از جمله سیگار دوری کنی.

۲_دومین نکته مهم اینه که حتماً دوش بگیر و به طور کامل استراحت کن.

۳_اگر اون دسته از افرادی هستی که دیابت داری باید یه ساعت قبل از انجام تست ورزش ناشتا باشی.

۴_از مصرف داروهای فشار خون و یا قرص‌های عروقی دوری کن و توصیه می‌کنم که قبل از انجام تست ورزش لباس و کفش راحت بپوش و از انجام دادن فعالیت‌های بدنی شدید دوری کن.

در حین انجام تست چه اتفاقی می‌افته؟

۱_در مرحله اول باید آروم آروم ورزش کنی و کم کم شدت تمرینتو افزایش بدی.بررسیGcE و فشار خون توی این تست دوره‌ای انجام می‌شه تا نحوه واکنش قلب و بدن به تمرین سنجیده شه.

۲_وقتی که ورزش می‌کنی ضربان قلبت بر اساس سن و وضعیت جسمی که داری توسط پزشک بررسی میشه همچنین تحملت نسبت به ورزش نیز برای بررسی این تست در نظر گرفته می شه. وقتی علائم شدیدی بروز پیدا کنه قطعاً تست ورزشت متوقف میشه.

۳_قبل از اینکه در این تست ورزش تموم بشه سرعت ورزش برای سرد شدن بدن کم میشه تا از مشکلات از جمله تهوع یا گرفتگی عضلاتت جلوگیری بشه.

۴_وقتی که کم کم تمرین متوقف شد باید روی یه دونه صندلی بشینی و فشار خون و تغییرات نوار درد در تست ورزش تا زمان برگشتن بدن به حالت عادی کنترل بشه.

۵_وقتی که نوار قلب و فشار خونت به سطحی برسه که قابل قبول باشه،الکترودها و کاف فشارسنج از پوستت برداشته میشه بعد می‌تونی لباس‌هاتو بپوشی.

بعد از تست ورزش قلب چه اتفاقی می‌افته؟

۱_بعد از اینکه این تست ورزش را انجام دادی می‌تونی به رژیم غذایی و فعالیت‌های قبلی برگردی در واقع به هیچ مراقبت خاصی نیاز نداری.

۲_بعد از اینکه این تستو انجام دادی ممکنه که چند ساعت احساس خستگی کنی یا احساس تشنگی داشته باشی که کاملاً طبیعیه و اصلاً نگران نشو.

خطرات تست ورزش قلب و موارد منع از انجام آن

بعضی از پزشکا این نظرو دارن که اگر تو بری تست ورزشت قلبو انجام بدی ممکنه خطراتی داشته باشه ولی به طور قاطع نمی‌شه گفت که این خطرات جبران ناپذیر هست یا نه: ولی وقتی که در هنگام آزمایش فشار قلبت میره بالا ممکنه که خطرات زیر برات اتفاق بیفته.

 • درد قفسه سینه و بالا رفتن فشار خون
 • حالت تهوع و سرگیجه
 • خستگی و از حال رفتن و یا شاید برات ایست قلبی اتفاق بیفته
 • مشکلات جدی در ریتم قلب و ضربان نامنظم قلب.
 • وقتی تست ورزش قلبو انجام میدی یک سری الکترودهایی روی پوستت می‌چسبونن که اگر مدت‌های طولانی روی پوست بمونه باعث تخریب بافت یا سوزش پوستت می‌شه. اگر می‌خوای در هنگام انجام دادن تست ورزش قلب خطرات بالا برات اتفاق نیفته بهتره قبل از انجام دادنش تمام اطلاعات پزشکی خودتو در اختیار متخصص قرار بدی.

برخی موارد هستند که به عنوان مانع در نظر گرفته شده و تو وقتی تست ورزش قلبو انجام میدی نباید از این محصولات و داروها استفاده کنی، و حتی نباید در شرایط زیر باشی.

۱_مثلاً نباید قبل از آزمایش کافئین مصرف کنی یا وعده‌های غذایی سنگین داشته باشی.

۲_مثلاً سیگار کشیدن یا استفاده کردن از محصولاتی که تنباکو دارندقبل از آزمایش اصلاً توصیه نمی‌شه پس بهتره از این محصولات عقب نشینی کنی.

۳_اگر فشار خونت بالاست و یا از داروهایی استفاده کردی که باعث شده ضربان قلبت افزایش بیابه اصلاً به سمت تست ورزش نرو.

مرکز خدمات پزشکی آلفاطب

تست ورزش قلب مزایای زیادی برای تو داره چون این روش یک روش غیر تهاجمی برای شروع ارزیابی علائم بیماری قلبیته و می‌تونه برنامه‌های درمانی و غذایتو تغییر بده به شرط اینکه به بهترین متخصص قلب و عروق در مرکز خدمات پزشکی آلفاطب که یکی از معتبر ترین مراکز پزشکی با دستگاه های به روز و پیشترفته است و در سریع ترین زمان پزشک و پرستار را به محل شما اعزام می‌کنه و در صورتی که سؤالی داشته باشی بهت مشاوره رایگان میده، تماس بگیرید.

یکی از بهترین هدیه‌هایی که خدا به ما میده قلبه که ما می‌تونیم با کوچک‌ترین کار که همون ورزشه این هدیه رو نگهداری کنیم. قلبم مثل اندام‌های دیگه نیاز به ورزش داره و اگر تو بتونی به صورت منظم این کارو انجام بدی قلبو قوی‌تر و سالم‌تر می‌کنی. اگر قلبت دچار مشکل شد و یا خواستی مشکلات قلبیتو پیدا کنی می‌تونی از کمترین خطر یعنی از تست ورزش استفاده کنی.

سؤالات متداول

 • اکو بهتره یا تست ورزش؟
  جواب قطعی برای این سوال وجود نداره چون پزشک خودش تشخیص میده که کدوم از این روش‌ها برای تو مناسبه.
 • قیمت تست ورزش چقدره؟
  قیمت این تست در کلینیک‌های متعدد فرق داره همچنین باید بیمه درمانیتم در نظر بگیری.
 • آیا تست ورزش خطرات جدی داره؟
  اگر با پزشکت تمام شرایط و در نظر بگیرید خیر هیچ خطری نداره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×