آلفا طب

اکوی قلب چیست؟ چرا و چگونه انجام می‌شود؟

اکوی قلب چیست؟ چرا و چگونه انجام می‌شود؟

اکو قلب، یکی از روش‌های اصلی تشخیص بیماری‌های قلبی می‌باشد. در حقیقت، روش فوق با هدف بررسی دقیق عملکرد و ساختار قلب انسان، انجام می‌گیرد. انجام این آزمایش ویژه تنها محدود به مراکز درمانی نیست؛ بلکه ارائه این خدمات از سوی مرکز خدمات پزشکی آلفاطب نیز امکان پذیر است. برای راهنمایی جهت اکو قلب در منزل از طریق مشاوره تلفنی رایگان با متخصصان ما در ارتباط باشید.

در پاسخ به سؤال اکوی قلب چیست؟به طور کلی می‌توان گفت، اکو قلب با هدف تشخیص قطعی بیماری قلبی انجام می‌شود؛ و انجام آن هم از طریق دستگاه سونوگرافی است. خدمات اکوی قلب در منزل توسط مرکز آلفاطب، مزایای زیادی برای بیماران دارد. کاهش هزینه‌ها، صرفه جویی در وقت، رفاه و آسایش بیشتر بیماران و همراهان آنها، در امان بودن از بیماریهای عفونی و … همگی جزو این مزایا هستند. برای انجام آزمایش اکوی قلب در منزل، تمامی تجهیزات پزشکی لازم، توسط مجموعه آلفاطب فراهم می‌شود؛ لذا نتیجه آزمایش به طور قطعی به دست می‌آید.

اکوکاردیوگرام یا اکوی قلب چیست؟

اکو قلب چیست؟

اکوکاردیوگرام چیست؟ این آزمایش ویژه را باید از پرکاربردترین آزمایشات پزشکی دانست؛ این آزمایش با استفاده از امواج صوتی برای تولید تصویر از قلب انسان انجام می‌شود. تصویر تهیه شده از ساختار و عملکرد قلب، به واسطه اکو این امکان را به پزشک می‌دهد؛ تا نحوه عملکرد قلب و دریچه‌های آن را کنترل کند. حالا که با مفهوم کامل سوال اکو تخصصی قلب چیست؟ آشنا شدید لازم است بدانید که تصاویر به دست آمده از اکوکاردیوگرام، به پزشک و متخصص قلب و عروق کمک می‌کند تا به موارد زیر پی ببرد:

 • اندازه قلب، به عنوان مثال، اگر تغییری در اندازه اتاقک، گشاد شدن یا ضخیم شدن وجود داشته باشد.
 • لخته شدن خون در حفره های قلب
 • مایع در کیسه اطراف قلب
 • مشکلات آئورت که شریان اصلی متصل به قلب است.
 • مشکلات در عملکرد پمپاژ یا عملکرد آرامش بخش قلب
 • مشکلات در عملکرد دریچه های قلب
 • فشار در قلب

اکوکاردیوگرام در تعیین سلامت عضله قلب، به ویژه پس از حمله قلبی، کلیدی است. همچنین می تواند نقایص قلبی یا بی نظمی ها را در نوزادان متولد نشده نیز آشکار کند.

انواع اکوی قلب

اکو قلب انواع گوناگونی دارد. در واقع همانطور که دامنه بیماری‌های قلبی و عروقی گسترده است؛ بنابراین روش‌های مختلفی هم برای اکوی قلب وجود دارد که از طریق هر یک از آن‌ها می‌توان راحتتر نوع بیماری را تشخیص دارد.

 • اکوکاردیوگرافی قفسه گذر یا ترانس توراسیک

روشی استاندارد است. در این روش امواج سونوگرافی از قلب خارج شده و تصاویر و صداهایی ایجاد می‌کنند. از طریق این امواج در مورد نوع بیماری و یا سلامت قلب، تصمیم‌گیری به عمل می‌آید.

 • اکوکاردیوگرافی از راه مری

در این روش دستگاهی به نام ترانسدیوسر را وارد مری می‌کنند. به دلیل نزدیک بودن مری به قلب، تصاویر باکیفیتی از قلب تهیه می‌شود.

 • تست استرس اکو با ورزش

در این روش از اکو، شرایط حرکت دیواره قلب و عملکرد پمپاژ قلب به هنگام استرس و ورزش مشخص می‌گردد. همچنین از طریق این آزمایش نبود جریان خون نیز قابل تشخیص است.

 • تست استرس اکو با دارو

در این روش از دارو برای تعیین عملکرد قلب استفاده می‌کنند. این آزمایش برای نشان دادن میزان تحمل فعالیت قلب و تشخیص بیماری شریان کرونری اهمیت دارد.

 • اکوکاردیوگرافی داپلر

در این روش جریان خون قلب به صورت رنگ‌آمیزی شده، روی صفحه مانیتور قابل نمایش است و از طریق آن تشخیص بیماری راحت است. سیگنال‌های داپلر در اندازه‌گیری سرعت و جهت جریان خون نیز موثر هستند.

 • اکو قلب دوبعدی

آزمایش دوبعدی رایج‌ترین نوع از اکوکاردیوگرافی است. این آزمایش، اطلاعات بیشتری در مورد ساختار و عملکرد قلب را برای تشخیص بیماری فراهم می‌کند.

 • اکوکاردیوگرافی با کنتراست

اکوکاردیوگرافی با کنتراست، از نوع دوبعدی است. عامل کنتراست سونوگرافی را به گردش خون قلب تزریق کرده و با این کار حفره‌های قلب قابل تشخیص خواهند بود.

 • اکو قلب داپلر طیفی

اکوکاردیوگرافی داپلر مواردی مانند سرعت، جهت و نوع جریان خون را ثبت کند. این تکنیک برای تشخیص سرعت جریان خون مفید است.

 • اکوکاردیوگرافی داپلر رنگی

اکوکاردیوگرافی داپلر رنگی، روشی ترکیبی از اکوکاردیوگرافی دو بعدی و داپلر طیفی است. از طریق این آزمایش اطلاعات مرتبط با اندازه، شکل قلب و ساختارهای آن، سرعت و جهت جریان خون در اطراف دریچه‌ها و مجاری خروجی تعیین می‌شود. در این روش، از رنگ برای کدگذاری اطلاعات استفاده می‌شود.

 • اکو قلب سه‌بعدی

اکوکاردیوگرافی سه‌بعدی قلب، به طور گسترده‌ای انجام می‌گیرد. این روش تصاویر واقعی از قلب را نمایش می‌دهد. این تکنیک در حال تکامل برای جراحی مفید است.

انواع اکوی قلب

دلایل انجام اکوی قلب یا همان اکوکاردیوگرام چیست؟

در ارتباط با پاسخ به سوال اکوکاردیوگرافی قلب چیست؟ بیان شد که نوعی آزمایش ویژه برای تشخیص سلامت و بیماری‌های قلبی است. حال باید دانست که چرا اکوکاردیوگرافی قلب انجام می‌شود؟ دلایل انجام اکوی قلب بسیار گسترده و متفاوت هستند. تصاویری که از اکو قلب با استفاده از دستگاه سونوگرافی به دست می‌آید؛ قابلیت نمایش مشکلات قلب را در زمان جنین و همینطور بدو تولد دارد. در این بخش به برخی از مهم‌ترین دلایل انجام اکوی قلب اشاره می‌کنیم.

 • اندازه و شکل قلب
 • بررسی مشکلات حفره‌ها و دریچه‌های قلب
 • بررسی و تشخیص مشکلات مربوط به تنگی نفس و درد قفسه سینه
 • وضعیت عروق قلبی
 • وجود تومور در اطراف دریچه قلب
 • قدرت پمپاژ قلب

نحوه انجام اکوکاردیوگرام یا اکوی قلب چگونه است؟

همانطور که در قسمت‌های فوق بیان شد اکوی قلب دارای انواع مختلفی است؛ که برای انجام هر یک از آنها باید یکسری از قواعد را رعایت کنیم. اما به لحاظ کلی باید گفت که برای انجام این آزمایش، بیمار باید روی تخت دراز بکشد. سپس سونوگراف یه ژل مخصوص را روی سینه او می‌ریزد. حال الکترودها روی سینه بیمار قرار می‌گیرد و با استفاده از فشار پروب عملکرد قلب، چک می‌شود. انجام این آزمایش بسیار راحت بوده و نباید نگران بود.

نکات قبل، بعد و حین انجام اکوی قلب یا اکوکاردیوگرافی

افرادی که بر هر دلیلی با تشخیص پزشک، نیاز به انجام اکوی قلب دارند؛ باید نکاتی را در طول انجام این آزمایش رعایت کنند. حال با هم بررسی می‌کنیم که چطور برای انجام اکوی قلب آماده شویم؟ بسته به نوع اکوکاردیوگرافی، نحوه آماده شدن برای انواع آن متفاوت است.

 • قبل از انجام اکوی قلب:

در اکوی ترانس توراسیک، قبل از انجام آزمایش رعایت هیچ نکته‌ای الزامی نیست. در اکوی ترانس مری، لازم است 3 الی 4 ساعت قبل از آزمایش ناشتا باشید. در روش اکوکاردیوگرام استرس نیز باید لباس و کفش مناسب جهت انجام فعالیت‌های ورزشی به همراه داشته باشید. اگر مبتلا به بیماری‌های خاصی نیز هستید و از دارو استفاده می‌کنید؛ لازم است پیش از آزمایش با پزشک مشورت کنید.

 • حین انجام اکوی قلب:

در حین انجام آزمایش نیز بهتر است حرکات و فعالیت‌های خود را با نظر پزشک، هماهنگ کنید؛ این کار باعث می‌شود که در حین آزمایش مشکلی پیش نیاید.

 • بعد از انجام اکوی قلب:

از آنجایی که انجام این آزمایش سخت نیست؛ لذا نباید نگران انجام آن باشیم. ولی در صورت بیهوشی بهتر است یک همراه داشته باشیم تا بتواند ما را تا منزل یاری کند. اگر با دستور پزشک هم نکاتی به شما تذکر داده شد باید حتما نسبت به رعایت این نکات اقدام کنیم.

تفاوت نوار قلب با اکوی قلب چیست؟

اگر چه هر دو این آزمایش‌ها بر روی قلب انجام می‌گیرد ولی باید آنها را کاملا جدا از هم دانست. نوار قلب تنها فعالیت الکتریکی قلب را مشخص می‌کند؛ این در حالیست که اکو از طریق عکس، جزییات کاملی از ساختار قلب را به نمایش می‌گذارد. از طریق این تصاویر پزشک به راحتی می‌تواند به سلامت یا مشکل قلب افراد وی ببرد. اهمیت انجام اکوی قلب به خاطر مزایایی که در تشخیص راحت انواع بیماری‌ها و مشکلات قلبی دارد، بسیار زیاد است.

اکوکاردیوگرافی قلب چیست؟ با وجود تمامی توضیحات بیان شده در این مقاله حتما جزییات این آزمایش را به طور جامع فرا گرفته‌اید. در حال حاضر با وجود این آزمایش تخصصی و دقیق، تشخیص بسیاری از بیماری‌های قلبی آسان شده است؛ که همین امر سبب شده به موقع عملیات درمان برای این بیماری‌ها شروع شود.

اکوی قلب در منزل توسط مرکز خدمات پزشکی آلفاطب

در این مطلب پاسخ کامل و جامع این سوال که اکو قلب چیست و چگونه انجام میشود؟ را یافتیم. با انجام این سونوگرافی تخصصی می‌توان به طور دقیق بیماری خود را از طریق انتخاب بهترین شیوه پزشکی درمان کرد. خوشبختانه با ارائه خدمات از طرف مرکز آلفاطب، انجام این آزمایش بسیار راحت تر شده است.

آلفاطب دارای کادری مجرب از نیروهای دانش آموخته و باتجربه است. خدمات رسانی به بیماران را، خیلی فوری در بیمارستان و منزل بر عهده می‌گیرد. خدمات آزمایشگاهی و نمونه‌گیری این مرکز بر اساس دقت بالا و هزینه کم انجام می‌گیرد. برای انجام تمامی انواع اکوی قلب از تجهیزات پیشرفته استفاده می‌کند. از طریق مشاوره رایگان، آموزش‌های لازم را در اختیار بیماران فرار می‌دهد. به خاطر استفاده از تجهیزات پزشکی بروز و پیشرفته و همینطور نیروهای متخصص، نباید نگران انجام اکوی قلب توسط تیم حرفه‌ای آلفاطب باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×