آلفا طب

اورولوژی چیست ؟ دکتر متخصص اورورلوژی کیست؟

اورولوژی چیست ؟ دکتر متخصص اورورلوژی کیست؟

دکتر اورولوژی چیست و چه کاری انجام می دهد؟ بسیاری از مردم در مورد اینکه متخصص اورولوژی چیست اطلاعات کافی ندارند. اورولوژی یکی از تخصص های پزشکی است که در ان پزشک متخصص برای بررسی بیماری های مربوط به دستگاه ادراری مردان و زنان تحصیلات دانشگاهی دارد. این تخصص می تواند به درمان مشکلات ادراری در آقایان و خانم ها، درمان زگیل تناسلی و مراقبت های جراحی غدد فوق کلیه مرد و زن بپردازد. از این رو متخصص اورولوژی به عنوان یکی از تخصص های مهم پزشکی شناخته می شود که مرکز خدمات پزشکی آلفاطب بهترین متخصصین اورولوژی در تهران را به درب منزل افراد اعزام می کند تا بتوانند از علم و دانش متخصص اورولوژی بهره مند شوند.

اورولوژی و کار دکتر اورولوژی چیست؟

اورولوژیست کیست؟ دکتر اورولوژی متخصص جراحی مجاری ادراری و تناسلی زنان و آقایان است که به درمان بیماری ها و مشکلات ناشی از سیستم ادراری می پردازد. کلیه و مجاری ادراری نقش مهمی را در فیلتر کردن مواد زائد و خارج کردن سموم از بدن برعهده دارند و بدیهی است که سلامت این ارگان در بدن بسیار مهم است. اگر دارای مشکلات و علائمی در سیستم ادراری خود هستید و نمی دانید که به کدام متخصص مراجعه کنید، دکتر اورولوژی با تخصص و تجربه چندین ساله خود آماده کمک رسانی به شما است.

تاریخچه اورولوژی

تخصص مدرن اورولوژی مربوط به قرون وسطی است. در این زمان متخصصین حضور داشتند که به عنوان شفادهنده دوره گرد شناخته می شدند و می توانید سنگ های مثانه را با جراحی خارج کنند. پس از گذشت قرون وسطی در سال 1588 جراح اسپانیایی فراسیسکودیاز اولین رساله های خود را در مورد بیماری های مثانه، کلیه و مجاری ادرار نوشت. به همین خاطر این پزشک توانست بنیان گذار اورولوژی مدرن شناخته شود.

در قرن 19 کم کم پیشرفت های زیادی در حوزه تخصص اورولوژی شد. به طوری که کاتترهای انعطاف پذیر برای بررسی و تخلیه مثانه استفاده می شدند. سیستوسکوپ یکی دیگر از ابزارهایی بود که به صورت لوله ای طراحی شد و در انتهای آن یک چراغ الکتریکی نیز قرار گرفت. با وارد کردن این ابزار به مجاری ادراری، فضای داخلی مثانه قابل مشاهده بود. پس از گذشت این اختراعات و پیشرفت ها، در ابتدای قرن بیستم شاهد تکنیک های مختلف اشعه ایکس برای درمان و تشخیص مشکلات و اختلالات دستگاه ادراری بودیم.

اورولوژی چیست؟

روش هایی که متخصص اورولوژی برای درمان ارائه می‌کند

متخصص اورولوژی در اولین قدم باید علائم بیمار را شناسایی و مطابق با شکایت های بیمار به بیماری های احتمالی شک کند. سپس با انجام آزمایشات مختلف مانند منی سنجی، آزمایش ادرار، سونوگرافی و آزمایش خون می تواند وضعیت بیمار را دقیق‌تر بررسی کند. دکتر اورولوژی چیست و چه روش های درمانی را ارائه می کند؟ برای آشنایی با برخی از مهم ترین روش های درمانی و تشخیصی این حوزه همراه ما باشید.

 • سیستوسکوپی: در این روش از یک ابزار خاص مانند تلسکوپ برای مشاهده مثانه و مجاری ادرار استفاده می شود تا بتوان از عملکرد مثانه و مجاری ادرار مطلع شد.
 • سیستوگرام: در این روش با کمک اشعه ایکس تصاویر خاصی از مثانه گرفته می شوند که بسیار به تشخیص به موقع بیماری ها و مشکلات کمک می کنند.
 • اورتروسکوپی: اورتروسکوپی نیز مشابه با سیستوسکوپی با کمک دوربین انجام می شود و شامل بررسی حالب ها و کلیه ها است.
 • بیوپسی پروستات:در این روش متخصص اورولوژی یک نمونه بافت کوچک از پروستات را برای انجام آزمایش سرطان خارج می کند و وضعیت پروستات را بررسی خواهد کرد.
 • نفرکتومی: برای درمان سرطان کلیه پیشرفت کرده، می توان نفرکتومی یا جراحی برداشتن کلیه ها را انجام داد.
 • وازکتومی: در روش وازکتومی متخصص اورولوژی می تواند با برش دادن لوله های حاوی اسپرم از بارداری جلوگیری کند

بیماری هایی که اورولوژی درمان می‌کند کدامند؟

کار متخصص اورولوژی چیست؟

کلیه بیماری هایی که مربوط به مجاری ادراری، سیستم تناسلی و ناباروری آقایان و خانم ها است که با کمک متخصص اولوروژی درمان می شود. اگر تا به حال در مورد اینکه متخصص اورولوژی چیست؟ تحقیق نکرده اید و نمی دانید که تخصص این پزشکان در چه حوزه ای است، باید به برخی از بیماری هایی که توسط این پزشک درمان می شوند اشاره کنیم.

 • هیپرپلازی خوش خیم پروستات

این بیماری به بزرگ شدن پروستات مربوط است که در آن افراد معمولا با تکرر زیاد ادرار مواجه اند و نمی توانند مثانه خود را کنترل کنند. هر چقدر حجم پروستات بزرگ تر شود، این بیماری نیز علائم بیشتری را از خود نشان می دهد. معمولا آقایانی که با بزرگ شدگی پروستات مواجه اند، دچار عفونت های ادراری مکرر نیز هستند. در صورت نیاز باید با جراحی این مشکل را برطرف کرد.

 • بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار یکی از انواع مشکلاتی است که با کمک متخصص اورولوژی قابل درمان است. در این مشکل افراد قادر به نگه داشتن ادرار خودشان نیستند و ممکن است همواره با مشکل خیس شدن شلوار و لباس زیر خودشان مواجه باشند. بی اختیاری ادرار به دلایل مختلفی مانند استرس، بارداری، شل شدن مثانه در اثر افزایش سن و موارد این چنینی رخ دهد که درمان آن امکان پذیر بوده و جای نگرانی ندارد.

 • عفونت های دستگاه ادراری

کار متخصص اورولوژیست چیست؟ عفونت های دستگاه ادراری یکی از بیماری هایی است که درمان آن بر عهده متخصص اورولوژی است. این بیماری معمولا در بانوان بیشتر دیده می شود که به علت عدم مراقبت صحیح، سرویس بهداشتی های آلوده و موارد این چنین رخ می دهد. عفونت های دستگاه ادراری معمولا با سوزش ادرار و درد در حین ادرار کردن مشاهده می شوند. درمان به موقع این عفونت ها برای پیشگیری از تشدید آن ها بسیار مهم است.

 • سنگ کلیه و حالب

سنگ کلیه و حالب می تواند به دلیل تجمع کریستال ها در این نواحی رشد کند. این سنگ ها معمولا مضرات زیادی را به همراه دارند و باعث مسدود کردن جریان ادرار نیز می شوند. اگر سنگ کلیه در جای نامناسب باشد، درد بسیار زیادی را به همراه دارد. در اکثر مواقع می توان با داروها و مصرف مایعات این سنگ ها را دفع کرد، ولی در موارد محدود نیاز به درمان ب جراحی نیز هست.

 • فتق کشاله ران

فتق کشاله ران زمانی ایجاد می شود که بخشی از روده از یک نقطه ضعیف در عضلات شکم بیرون زده باشند. از این رو برآمدگی ایجاد شده دردناک بوده و به همراه علائمی ماننند درد در هنگام عطسه و سرفه و خم شدن می باشد. اگرچه معمولا فتق کشاله ران خطرناک نیست؛ اما درمان به موقع آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

مرکز خدمات پزشکی آلفاطب با ارائه خدمات اورولوژی و متخصص اورولوژی در منزل

در این مقاله به اورولوژی چیست؟پرداختیم. متخصص اورولوژی یکی از تخصص های مهم در حوزه ناباروری و درمان مشکلات سیستم ادراری است. با توجه به اینکه درمان به موقع و سریع این مشکلات حائز اهمیت است، نیاز است که افراد در صورت مشاهده علائم ناشی از بیماری های اورولوژی به یک پزشک متخصص مراجعه کنند.

مرکز خدمات پزشکی آلفاطب یکی از مجموعه های تخصصی است که توانسته خدمات خود را در حوزه اعزام پزشک و پرستار به صورت شبانه روزی ارائه کند. این مرکز امکان اعزام متخصص اورولوژی را به صورت شبانه روزی فراهم کرده است. آزمایشات مربوط به اورولوژی که در منزل قابل انجام اند را نیز می توان با تیم متخصص آلفاطب در خانه انجام داد. مراقبت های پرستاری آلفاطب به صورت شبانه روزی در منزل و بیمارستان نیز قابل ارائه اند. می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه دریافت خدمات از متخصص اورولوژی با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×