آلفا طب

عفونت ادراری در مردان

عفونت ادراری در مردان

عفونت ادراری در مردان از جمله بیماری های شایع نیست و افراد بسیار کمی به آن مبتلا می شوند. عفونت ادراری مردان معمولا به دلیل عدم رعایت بهداشت و یا وجود ریسک فاکتورهایی مانند دیابت رخ می دهد. همچنین احتمال مشاهده علائم عفونت ادراری در مردان در سنین بالاتر بیشتر از مشاهده عفونت ادراری آقایان در سنین پایین تر است. درمان عفونت ادراری در مردان نیاز به بررسی دقیق پزشکی داشته و حتما باید در زمان مناسب انجام شود. در غیر این صورت ممکن است عفونت به کلیه ها نیز نفوذ کند و پیلونفریت رخ بدهد. اگر می خواهید بدانید علت عفونت ادراری در مردان چیست؟ و به فکر راهی برای درمان آن باشید؛ می توانید از مشاوره رایگان شرکت خدمات پزشکی آلفاطب کمک بگیرید. این مجموعه امکان اعزام پزشک عفونی برای تشخیص و درمان این بیماری در منزل را به شما می دهد.

علت عفونت ادراری در مردان چیست؟

علت عفونت ادراری در مردان می تواند با توجه به شرایط جسمی آن ها متفاوت باشد. اگرچه احتمال بروز عفونت ادراری در آقایان کمتر از خانم ها است، اما ریسک فاکتورهایی نیز وجود دارند که می توانند احتمال مشاهده این عفونت را افزایش دهند. در ادامه به علت های مختلف عفونت ادراری در مردان اشاره می کنیم.

 • افزایش سن: با بالا رفتن سن، میزان مراقبت بهداشتی کاهش پیدا می کند و در عین حال احتمال بزرگی پروستات وجود دارد که این موضوع می تواند علت عفونت ادراری در مردان باشد.
 • بزرگی پروستات: در افراد بالای 55 سال احتمال بزرگ شدن پروستات بسیار زیاد است. در چنین شرایطی، احتمال مشاهده علائم عفونت ادراری در مردان افزایش پیدا خواهد کرد.
 • دیابت: دیابت خطر عفونت ادراری را در آقایان افزایش می دهد. چرا که با دیابت و بالا بودن قند خون، سیستم ایمنی بدن به درستی عمل نمی کند و احتمال مشاهده عفونت در بدن افزایش پیدا می کند.
 • ختنه: ختنه نادرست و غیر ایمن، می تواند علت عفونت ادراری در مردان باشد. همچنین در صورتی که افراد تا به ختنه نشده باشند، ریسک بالاتری برای عفونت ادراری دارند.
 • عفونت ادراری قبلی: عفونت ادراری قبلی و عدم درمان آن به صورت کامل، ریسک عود مجدد این عفونت را افزایش می دهد.
 • رابطه جنسی مقعدی: یکی از مواردی که خطر عفونت ادراری افزایش می دهد، رابطه جنسی مقعدی است. در چنین شرایطی احتمال انتقال باکتری به سیستم ادراری آقایان وجود دارد. برای جلوگیری از بروز این مشکل، استفاده از کاندوم توصیه می شود.
 • بی اختیاری مدفوع: افرادی که به علت بیماری و کهولت ست با بی اختیاری مدفوع مواجه هستند، ممکن است در معرض عفونت ادراری قرار بگیرند. چرا که باکتری های داخل مدفوع ممکن است به سمت سیستم ادراری حرکت کنند.
 • عدم میل کردن آب کافی: مصرف نکردن آب کافی باعث افزایش غلظت ادرار شده و این موضوع دفع سموم را از طریق ادرار سخت می کند. مصرف مقدار کافی آب در طول روز، باعث رقیق شدن ادرار و دفع بهتر آن خواهد شد.
 • نداشتن تحرک: عفونت ادراری در مردان با عدم تحرک تشدید می شود و می تواند میزان دفع ادرار را به حداقل برساند. این موضوع ایجاب می کند که افراد حتما تحرک کافی در طول روز داشته باشند.
 • نگه داشتن ادرار: در صورتی که آقایان مدت زمان زیادی ادرار را درون مثانه نگه دارند، احتمال بیشتری با عفونت ادراری مواجه می شوند.

علت عفونت ادراری در مردان چیست؟

علائم عفونت ادراری در مردان

علائم عفونت ادراری در مردان بسته به اینکه عفونت مثانه را درگیر کرده یا کلیه ها، متفاوت هستند. نشانه های عفونت مجاری ادراری در مردان به آقایان برای تشخیص به موقع کمک بسیار زیادی می کند. در مردان به علت بلند بودن مجاری ادراری و فاصله آن با سوراخ مقعد، احتمال عفونت محدود است؛ اما به هر حال علائم زیر می توانند نشان دهنده عفونت ادراری در آقایان باشند.

 • احساس ادرار دردناک
 • احساس سوزش در هنگام ادرار
 • دفع مکرر ادرار
 • احساس درد در پایین شکم و اطراف پروستات
 • مشاهده خون در ادرار
 • نیاز مکرر و ناگهانی به خالی کردن مثانه

علائم عفونت ادراری در مردان با درگیر شدن کلیه‌ها

عفونت ادراری پیشرفته در مردان در صورت درگیر شدن کلیه ها به عفونت اتفاق می افتد. در چنین شرایطی افراد به غیر از علائم ذکر شده، شاهد تب و لرز، تهوع، درد در ناحیه کمر و زیر شکم و … نیز هستند که این علائم نشان دهنده رسیدن عفونت به کلیه ها می باشند.

تشخیص عفونت ادراری مردان

با توجه به عوارض عفونت ادراری در مردان، بسیار مهم است که به موقع اقدام به درمان این بیماری کنید. تشخیص عفونت ادراری مردان راهی برای درمان به موقع آن است که ایجاب می کند افراد برای تشخیص به پزشک مراجعه کنند.

 • توشه رکتال (TR):توشه رکتال آزمایشی است که با وارد کردن انگشت از مسیر راست روده انجام می شود تا بتوان حجم و اندازه پروستات را مورد بررسی قرار داد.
 • بررسی عفونت های مقاربتی همزمان:علاوه بر تشخیص عفونت ادراری در مردان، باید حتما عفونت ادراری در زنان و همچنین رابطه جنسی مقعدی مورد بررسی قرار گیرند.
 • آزمایش و کشت ادرار:آزمایش خون و کشت ادرار می تواند وجود باکتری های مختلف در سیستم ادراری آقایان را مورد بررسی قرار دهد.
 • بررسی های اورولوژیک:بررسی های اورولوژیک شامل انجام سونوگرافی و یا تصویربرداری برای تشخیص عفونت ادراری در مردان است که می توان آن را با روش های مختلفی انجام داد.

درمان عفونت ادراری در مردان

درمان عفونت ادراری در مردان

راه های درمان عفونت ادراری در مردان معمولا شامل مصرف آنتی بیوتیک های مختلف برای کنترل علائم این بیماری است. به طور کلی، با توجه به نوع باکتری موجود در ادرار و سابقه بیماری، باید حتما مدت زمان مصرف آنتی بیوتیک از سوی پزشک بررسی شود. همچنین در صورتی که آقایان دارای عفونت ادراری مکرر هستند، حتما باید برای بررسی وضعیت پروستات به پزشک مراجعه کنند تا اگر نیاز به عمل جراحی برای رفع بزرگ شدگی پروستات است، عمل جراحی نیز انجام شود؛ اما در اکثر مواقع با یک دوره مصرف آنتی بیوتیک می توان عفونت ادراری را درمان کرد. دقت کنید که باید طول دوره درمان عفونت ادراری در مردان کامل شود. هرگز بدون مشورت با پزشک، مصرف داروهای آنتی بیوتیک را قطع نکنید.

نحوه پیشگیری از عفونت ادراری در مردان

تغییر در سبک زندگی می تواند به جلوگیری از عفونت ادراری در مردان کمک کند. افرادی که با عفونت ادراری مواجه هستند، می دانند که این عفونت می تواند روی کیفیت زندگی آن ها تاثیر منفی داشته باشد. حتی بسیار دیده شده است که آقایان نمی توانند با وجود سوزش و درد و ناراحتی در ناحیه مثانه خودشان سر کار بروند و کارهای روزمره و معمولی خود را انجام دهند. با توجه به این موارد، پیشگیری از عفونت ادراری در مردان جهت کاهش نیاز به درمان بسیار حائز اهمیت است که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

 • حتما بهداشت شخصی خود را رعایت کنید و در هنگام رابطه جنسی از محصولات مناسب بهداشتی استفاده نمایید.
 • هر زمانی که احساس نیاز به تخلیه ادرار داشتید، این کار را انجام دهید. هرگز مدت زمان زیادی ادرار را درون مثانه خود نگه ندارید.
 • در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید. به ویژه در روزهای گرم تابستان که بخشی از آب بدن انسان در اثر عرق کردن از بین می رود، نوشیدن مقدار کافی آب توصیه می شود.
 • در صورتی که بزرگی پروستات دارید، حتما برای درمان آن اقدام کنید. در غیر این صورت ممکن است با عوارض عفونت ادراری در مردان مواجه شوید.
 • تحرک کافی می تواند به پیشگیری از عفونت ادراری در آقایان کمک کند. سعی کنید که هر روز ورزش حرفه ای داشته باشید.

آیا عفونت ادراری در مردان باعث ناباروری میشود؟

آیا عفونت ادراری در مردان باعث ناباروری میشود؟

عفونت ادراری می تواند باعث وجود گلبول سفید در مایع منی آقایان شود. اگرچه به ندرت ممکن است عفونت ادراری در مردان باعث ناباروری شود، اما این موضوع هم باید حتما مورد بررسی قرار گیرد. همچنین برخی از داروهایی که برای درمان عفونت ادراری در مردان و کاهش علائم آن ها مورد بررسی قرار می گیرند، می توانند عوارض داشته باشند. باکتریوسپرمی باکتری است که در مایع منی به علت عفونت وجود دارد و می تواند ریسک ناباروری در آقایان را افزایش دهد. از این رو اگر عفونت ادراری دارید، حتما به فکر درمان آن باشید. چون در غیر این صورت احتمال تاثیر آن روی ناباروری وجود دارد.

درمان عفونت ادراری در مردان توسط مرکز خدمات پزشکی آلفاطب

عفونت ادراری در مردان جزء عفونت های شایع نیست. اما به محض مشاهده علائم عفونت ادراری در مردان، باید حتما این مشکل را درمان کرد تا شاهد کاهش علائم و عوارض آن بود. علت عفونت ادراری در مردان می تواند متفاوت باشد و به طور دقیق نمی توان در مورد آن حرف زد. چون علاوه بر عوامل ایجاد کننده عفونت، یک سری عوامل نیز ریسک فاکتورهای عفونت ادراری در آقایان هستند. مرکز خدمات پزشکی آلفاطب یکی از بهترین مجموعه هایی است که در زمینه درمان مشکلات جسمی به شما در منزل خدمات ارائه می کند. در صورتی که نیاز به درمان عفونت ادراری دارید و باید آزمایشات خاصی را انجام دهید، می توانید بدون خارج شدن از منزل از مرکز خدمات پزشکی آلفاطب کمک بگیرید.

مرکز خدمات پزشکی آلفاطب ضمن اعزام متخصص عفونی و اورولوژی به منزل شما، امکان انجام آزمایشات مختلف مانند کشت ادرار را در منزل به شما می دهد. پس از انجام آزمایشات، نتایج با کمک تجهیزات حرفه ای بررسی می شوند و در کوتاه ترین زمان ممکن نتیجه آزمایش به شما اعلام خواهد شد. شما می توانید برای دریافت مشاوره رایگان جهت درمان عفونت ادراری با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا توضیحات لازم را به شما بدهند. همچنین در صورت نیاز به خدمات پرستاری برای مراقبت از بیمار در منزل و بیمارستان، کافیست که این موضوع را با کارشناسان ما مطرح کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×