آلفا طب

عفونت چشمی در کودکان و درمان آن

عفونت چشمی در کودکان و درمان آن

رعایت نکات مراقبتی و بهداشتی از چشم‌ها باعث حفظ سلامت و جلوگیری از عفونت می‌شود. اما به محض اینکه یک آلودگی ساده وارد چشم کودکان شود، احتمال عفونت چشمی بالا می‌رود.

عفونت چشمی کودکان یکی از مشکلات رایجی است که بسیاری از کودکان به دلیل برخورد دست آلوده با چشمانشان به آن دچار می‌شوند. علائم عفونت چشمی کودکان می‌تواند متفاوت باشد؛ اما در اکثر مواقع این مشکل می‌تواند باعث قرمزی، التهاب و سوزش در ناحیه چشم شود.

درمان عفونت چشم در کودکان نیازمند مراجعه به پزشک متخصص عفونی است تا بتوان ابتدا علت عفونت چشم کودک و علائم آن را بررسی کرد. سپس، مراحل درمان را آغاز نمود.  مرکز خدمات پزشکی آلفاطب امکان درمان عفونت چشم کودکان در منزل را به شما و عزیزانتان می‌دهد.

در صورتی که کودک شما با مشکل قرمزی، التهاب و سوزش چشم مواجه شده است، می‌توانید بدون نیاز به خارج کردن کودک از منزل و مراجعه به مراکز درمانی که خود یکی از علل ابتلا به بیماری‌های عفونی است؛ از خدمات درمان عفونت چشم در منزل مجموعه آلفاطب کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید و از مشاوره تلفنی رایگان بهره‌مند شوید.

7 روش درمان عفونت چشمی کودکان در منزل

درمان عفونت چشمی کودکان
برای درمان عفونت چشمی کودکان در منزل، می‌بایست حتماً عفونت چشمی را تشخیص داده و با توجه به شدت آن، از روش‌های مناسب کمک بگیرید. معمولاً پزشکان متخصص به دلیل تجربه چندین ساله خود، بهترین روش‌های درمان عفونت چشمی کودکان در منزل را به شما ارائه می‌کنند.

اگر قصد درمان عفونت چشمی کودکان در خانه را دارید، روش‌های زیر به شما کمک خواهند کرد:

  1. محلول سالین (محلول نمکی)
  2. کمپرس آب گرم
  3. کمپرس سرد
  4. شستشوی چشم ها با آب ولرم
  5. پماد عفونت چشمی
  6. قطره استریل چشم
  7. مصرف آنتی بیوتیک

در ادامه تمامی 7 روش را با توجه به نحوه انجام و زمان انجام و شرایط انجام آن توضیح می‌دهیم.

1. محلول سالین (محلول نمکی):

محلول سرم سالین یک محلول آماده است که می‌توانید آن را از داروخانه‌های مختلف تهیه کرده و برای درمان عفونت چشمی کودکان مورد استفاده قرار دهید. شستشوی منظم چشم‌ها با محلول سالین باعث خارج کردن ذرات آلوده در چشم‌ها شده و می‌تواند عفونت را سریع‌تر درمان کند. بهتر است که روزانه 2 بار چشمان کودکان خود را با این محلول بشویید. در صورت نیاز می‌توانید از پزشک متخصص برای یادگیری نحوه شستشوی چشم‌ها کمک بگیرید.

2. کمپرس آب گرم:

کمپرس آب گرم برای افزایش جریان خون در ناحیه چشمی و کاهش سوزش و ناراحتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. می‌توانید برای درمان عفونت چشمی در کودکان از کمپرس آب گرم استفاده کنید و به‌مرورزمان ناراحتی چشم کودکان را کاهش دهید.

3. کمپرس سرد:

برای درمان فوری عفونت چشمی در کودکان نیاز به کمپرس سرد دارید. کمپرس سرد باعث کاهش التهاب شده و به‌مرورزمان سوزش و ناراحتی را کاهش می‌دهد. با کمپرس سرد، می‌توانید ورم چشم را کاهش دهید و در عین حال شاهد کاهش درد نیز باشید.

4. شستشوی چشم ها با آب ولرم:

یکی از روش‌های درمان عفونت چشمی کودکان در خانه، استفاده از آب ولرم است. این روش می‌تواند به راحتی چشم‌ها را تمیز کرده و ورم و التهاب را کاهش دهد. حتماً قبل از انجام این کار از تمیز بودن دستان خود اطمینان حاصل کنید.

5. پماد عفونت چشمی:

گاهی اوقات علائم عفونت چشمی کودکان آنقدر شدید هست که نیاز به استفاده از محصولات مراقبتی و درمان کننده جدی‌تر دارد. یکی از روش‌های درمان خانگی عفونت چشمی کودک که از سوی پزشکان متخصص توصیه می‌شود، استفاده از پماد عفونت چشمی است.

پمادها می‌توانند با رفع عفونت چشمی و کاهش التهاب و سوزش در چشم، تأثیر زیادی روی درمان سریع عفونت در چشم کودکان داشته باشند.

6. قطره استریل چشم:

خارج شدن آلودگی‌ها از داخل چشم با کمک مواد شوینده مختلف قابل انجام است. همان‌طور که می‌توانید از آب ولرم و سرم نمکی برای تمیز و استریل کردن چشم استفاده کنید، قطره استریل چشمی نیز مفید است. علاوه بر این، قطره‌هایی در بازار موجود هستند که می‌توانند با ترکیبات آنتی‌بیوتیکی، برای درمان عفونت چشم مورد استفاده قرار گیرند.

7. مصرف آنتی بیوتیک:

بسته به نظر پزشک ممکن است برای درمان عفونتی چشمی کودکان در منزل، نیاز به مصرف آنتی بیوتیک خوراکی نیز داشته باشید. والدین باید دقت کنند که مصرف آنتی بیوتیک بدون تجویز پزشک ممنوع بوده و می‌تواند برای کودکان مضر باشد. اما اگر پزشک تجویز کرده که از آنتی بیوتیک استفاده کنید، حتماً به صورت منظم این دارو را به کودک بدهید.

چگونه از عفونت چشمی کودکان جلوگیری کنیم؟

معمولاً عفونت چشمی کودکان را می‌توان با مصرف داروها و پمادهای مناسب، درمان کرد؛ اما به هر حال کودکان تا درمان کامل بسیار اذیت می‌شوند و این موضوع می‌تواند آن‌ها را آزار دهد. بنابراین، بهتر است که برای جلوگیری از آسیب دائمی به چشم‌ها و همچنین جلوگیری از ناراحتی کودک، معاینه چشمی منظم را انجام دهید.

برای انجام معاینه چشمی منظم می‌توانید از خدمات ویزیت پزشک متخصص چشم در منزل که توسط مرکز خدمات پزشکی آلفاطب که به صورت شبانه روزی ارائه می‌شود، کمک بگیرید. در این صورت اگر آسیبی به چشم وارد شده باشد، می‌توان آن را سریع‌تر برطرف کرد.

عفونت چشم یک نوع بیماری واگیردار است. از این رو اگر فردی در منزل شما به عفونت چشمی دچار شده است، کودک را از او دور نگهدارید.

اگر کودک شما برای بازی کردن از منزل بیرون می‌رود، حتماً به او آموزش دهید که دستان خود را به چشم خود نزدیک نکنند. همچنین از او بخواهید در مدرسه و محیط‌های عمومی دستان خود را بشوید تا احتمال ابتلا به عفونت چشمی کاهش پیدا کند.

درمان عفونت چشمی کودکان در منزل، توسط متخصص عفونی مرکز خدمات پزشکی آلفاطب

برای درمان عفونت چشمی کودکان در منزل حتماً باید به یک متخصص عفونی مراجعه شود. اما معمولاً کودکان ترس از مراجعه به پزشک دارند و محیط‌های درمانی عمومی نیز مملو از عفونت است که ممکن است بیماری فرزندتان را بدتر کند. ترافیک شهر، صف طولانی انتظار مراکز درمانی عمومی و … باعث می‌شود تا مرکز آلفاطب خدمت ویزیت پزشک متخصص در منزل را ارائه دهد.

مرکز خدمات پزشکی آلفاطب با اعزام پزشک، پرستار و تکنسین مجرب با تجهیزات پیشرفته؛ خدمات خود را به صورت شبانه روزی ارائه می‌کند. ما با سال‌ها تجربه در زمینه خدمات پزشکی و پرستاری در منزل علاوه بر اعزام پزشک و پرستار به محل شما، تمامی آزمایش‌های مورد نیاز را در منزل گرفته و جواب آن را در سریع‌ترین زمان به دستتان می‌رسانیم. برای کسب اطلاعات بیشتر، گرفتن راهنمایی‌های تخصصی و پرسیدن سؤالات خود، با ما تماس بگیرید و از مشاوره تلفنی رایگان بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×