آلفا طب

عفونت ریه چیست؟

عفونت ریه چیست؟

عفونت ریه و آسم زمانی رخ می دهد که قسمتی از بافت ریه ها و کیسه های هوایی دچار التهاب شده و ترشحات و خلط مسیر تنفسی را مسدود نماید . عفونت ریه ها در اثر ویروس ها ، انگلها و یا باکتریها ایجاد می شوند که تنفس در فرد را دچار مشکل می کنند .

در دوره همه گیری کرونا ، ویروس کرونا موجب التهاب در ریه ها می شد و افرادیکه درصد زیادی از ریه آنها درگیر عفونت و التهاب می شد در اثر کاهش اکسیژن خون به کام مرگ می رفتند .

پس در صورتی که عفونت ریه به سرعت درمان نشود خطرات جبران ناپذیری چون مرگ برای افراد خواهد داشت . در این مقاله قصد داریم به موضوع عفونت ریه و آسم بپردازیم . مجموعه خدمات پزشکی آلفاطب ارائه کننده انواع خدمات پزشکی در منزل و پرستاری در منزل را به مطالعه این مقاله دعوت می کند .

عفونت ریه چیست؟

پنومونی یا عفونت ریه توسط ارگانیسمهای کوچکی همچون باکتریها ، ویروسها ، قارچها و … ایجاد می شود. در اغلب موارد این ارگانیسمهای کوچک توسط قطرات تنفسی که در هوای تنفسی فرد بیمار وجود دارد به فرد سالم منتقل می شود .

در اینجا می توان به لزوم استفاده از ماسک در زمان بیماری هایی نظیر کرونا ، آنفولانزا و سایر بیماریهای عفونی تنفسی پی برد . فرد بیمار می تواند از طریق عطسه و سرفه موجب انتشار قطرات تنفسی حاوی ارگانیسم های بیماری زا در هوا شود و با تنفس افراد سالم این ارگانیسم ها وارد بدن آنها شده و منجر به بیماری می گردد .

البته همیشه هم علت عفونت ریه ارگانیسم های ریز نیستند بلکه استنشاق مواد شیمیایی نظیر بخارات سمی می تواند التهاب در ریه ها ایجاد کند . همچنین در برخی مشاغل تنفس هوای آلوده به برخی مواد می تواند التهابات ریه ایجاد کند . مثلا برخی کشاورزان در اثر تنفس گرد و غبار حاصل از غلات کپک زده می توانند دچار التهاب ریوی شوند .

عفونت ریه و آسم - منشا بوجود آمدن عفونت ریه

علائم عفونت ریه

درد قفسه سینه

تنگی نفس و خس خس سینه

تب و لرزهای گاه گاه

سرفه های خشک در ابتدا و همراه با خلط زرد و سبز در روزهای بعد بیماری

آسم چیست ؟

آسم به وضعیتی اطلاق می شود که در آن مجاری تنفسی فرد بیمار متورم و باریک شده و مخاط اضافی تولید می کند . آسم موجب تنگی نفس ، سرفه و صدای خس خس (سوت مانند) در هنگام تنفس می شود . علائم آسم زمانی به سراغ فرد می آید که پوشش مجاری تنفسی فرد دچار تورم شده و عضلات اطراف آنها محکم و سفت می شوند .

بعد مخاط راههای هوای را پر می کند و هوایی که می تواند از این مسیر عبور کند کاهش پیدا می کند . در بعضی افراد آسم فقط مزاحمتی جزئی محسوب می شود که هر از گاهی فرد را دچار می کند ولی در بعضی دیگر این مشکل اساسی است و حتی در فعالیتهای روزمره فرد نیز تداخل ایجاد کرده و حملات آسم که حتی تهدید کننده زندگی فرد است برایش ایجاد می شود .

بیماری آسم قابل درمان نیست ولی می توان علائم آن را کنترل نمود . بنابراین بیمار مبتلا به آسم باید همواره تحت نظر متخصص ریه و دستگاه تنفسی باشد . در اصل بهبودی نسبی بیمار به توانایی او در مدیریت آسم بستگی دارد .

برخی سالمندان با افزایش سن دچار بیماری آسم می شوند و نیاز به مراقبت در منزل دارند . اگر بیمار مبتلا به آسم در منزل دارید می توانید از خدمات پرستاری در منزل یا خدمات ویزیت پزشک متخصص عفونی در منزل آلفاطب استفاده کنید.

علائم آسم

 • احساس درد در سینه
 • تنگی نفس
 • خس خس سینه در وقت بازدم (نشانه شایع در آسم کودکان)
 • مشکل در صحبت کردن
 • مشکلات خواب ناشی از سرفه ، خس خس و تنگی نفس
 • خستگی
 • حملات سرفه که با ابتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزا بدتر می شود
عفونت ریه و آسم - عفونت ریه در کودکان

عواملی که موجب تشدید علائم آسم در فرد بیمار می شود

 • عفونتهای تنفسی نظیر آنفولانزا و سرماخوردگی
 • آلرژی زاهای موجود در هوا نظیر گرده گلها ، گرد و غبار ، هاگ کپک ، شوره حیوانات خانگی ، ضایعات سوسک و …
 • فعالیت بدنی سنگین
 • هوای سرد
 • آلاینده های هوا نظیر دود سیگار ، خودرو و …
 • استرس شدید
 • مصرف داروهایی نظیر آسپرین و داروهای غیراستروئیدی ضد التهاب مثل ناپروکسن سدیم و ایبوپروفن
 • ابتلا به ریفلاکس معده که برگشت اسید معده به مری رخ میدهد
 • مواد نگهدارنده و سولفیت ها در انواع نوشیدنی ها و غذاها نظیر آبجو ، میگو، سیب زمینی فرآوری شده و میوه خشک

عفونت ریه در کودکان و درمان عفونت ریه در خانه

اگر کودک دچار عفونت ریه شده باشد در صورت درمان سرپایی با آنتی بیوتیک های خوراکی قابل درمان است و در صورت بستری از آنتی بیوتیک های تزریقی برای درمان عفونت ریه استفاده می شود .

بخور ، استفاده از داروهایی نظیر گایافنزین ، برم هگزین و مسکن های تب بر ، فیزیوتراپی قفسه سینه و تجویز اکسیژن از روشهای درمانی عفونت ریه کودکان است . درمان خانگی عفونت ریه کودکان بوسیله داروهای گیاهی نظیر آویشن ، جوشانده انجیر و برگ کرفس ، آب هویج ، سیر و پیاز و کدو حلوایی انجام می شود .

نگهداری و مراقبت از کودک در زمینه مصرف به موقع داروها ، استفاده از غذاهایی نظیر سوپ ، آش ، فرنی و … و دوری از آلودگی های محیطی نظیر دود سیگار و یا هوای سرد در زمستان می تواند در سرعت بهبود عفونت ریه کودک نقش داشته باشد .

کودکانی که دچار عفونت ریه هستند بهتر است از محیط های شلوغ دور نگه داشته شوند و تا زمان بهبودی برای پیشگیری از بیمار شدن سایر کودکان از فرستادن کودک به مهدکودک و مدرسه خودداری کنند .

چنانچه شاغل هستید می توانید از خدمات پرستار بیمار و پرستار کودک در منزل بهره بگیرید تا در وقت نبود خود در منزل و در حضور پرستار در منزل خیالتان از بابت داروها ، مصرف غذا و نگهداری از کودکتان راحت باشد و به بهبود سریعتر بیماری فرزند خود کمک کنید .

چنانچه در منزل بیمار آسمی دارید و نیاز به خدماتی نظیر تزریقات ، سرم تراپی ، ساکشن و … دارید می توانید از خدمات پرستار در منزل مجموعه آلفاطب استفاده کنید .

مجموعه خدمات پزشکی آلفاطب

اگر دچار عفونت ریه و آسم هستید و نیاز به ویزیت پزشک متخصص ، پرستار بیمار ، انجام تزریقات و سرم تراپی و … در منزل دارید ، می توانید با مجموعه خدمات پزشکی آلفاطب تماس بگیرید . کارشناسان این مجموعه بصورت شبانه روزی آماده پاسخگویی و ثبت درخواست شما عزیزان می باشند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×